A MI KIS FÓRUMUNK

Ezentúl csak itt lehet majd hozzászólni – egyrészt így egy helyre gyűlik az összes megjegyzés, másrészt a többi oldal betöltődését sem fogják ezek lassítani.

Tessék, csak tessék, itt lehet csevegni! Kíváncsiak vagyunk egymás történeteire, ötleteire, sikereire, gondjaira; én speciel nagyon-nagyon sokat tanultam az eddigi hozzászólásokból.

A hozzászóláshoz nem kell sehová sem belépni, csatlakozni; meg kell adni egy álnevet, ez kötelező, meg lehet adni email címet is, ez nem kötelező.

Javaslom, hogy aki válaszol egy mondatra, az tegye oda az illető mondatot idézőjelben az irománya elejére, mert a WordPress nem túl ügyesen mutatja, hogy mi mire válasz (vagy én nem túl ügyesen állítottam be valamit). És ugyanezen ok miatt a választ is érdemes új hozzászólásként megtenni, nem a “Válasz” gombot megnyomni. Ha ott van az elején a mondat, amire reagálunk, akkor jól érthető lesz az egész.

Kőváriné Marika kinevezett engem osztályfőnöknek s ezen minőségemben kötelességemnek tartottam, hogy nevet is adjak az osztályomnak. Ez itt kérem az

El Nem Fekvő Osztály

 
Tudom, Erich Kästner tanár úrnak volt egy még jobb ötlete, de tüdőbetegként azt azért túlzásnak tartanám.

A FALIÚJSÁG itt található

3 223 thoughts on “A MI KIS FÓRUMUNK”

  1. Nekem már régóta valahogy nem fért a begyembe, hogy mindehol rosszat írtak a cukorról. Még a sportolók is félnek enni édességeket stb. Én mindig is ettem édességet – régen nem esett jól, de akkor is szerettem és ettem is. Az utóbbi hónapokban sok mindenre lettem figyelmes, s a cukorról még jobb érzéseim lettek. Na utánajártam, találtam egy két újabb cikket, írást, meg egy TV csatornán is beszéltek erről. Számomra nem annyira meglepő dolgok, de jó volt olvasni, hogy jól éreztem már egy ideje, hogy a cukor jót tesz az erőmnek, izmaimnak, testemnek stb. Nemrég még az is kiderült, hogy az izmok is érzékelik a cukor ízét. Ha megdolgoztatja az ember az izmait, akkor a cukor nagyon sok energiát tud adni az izmokon keresztül – ezt nagyon érzékelem mostanában. No meg karöltve a többi szervvel nagyban segítenek tartani az inzulin szintjét a vérben. Úgy néz ki tehát, hogy a cukorbajra is valahogy fordítva mentek neki.

    Most hidegek vannak, sok nyák képződik ilyenkor kint, mert védekezik az ember a hideg ellen, pláne gyengébb embereknél, asztmások, állandóan taknyosok, allergiások, COPD-osok stb. Egész furcsának találom, hogy mostanában nekem nem kell annyit krákognom kint, mint szoktam – már egyenesen a nullához közelít. A nyákképződés nem is baj, csak akkor lesz, ha nem tud a képződött lecsorogni nyeléskor a gyomorba, mert egyre sűrűbb lett és odatapad a falakhoz. Na most miért nem tapad? Egész fura lett, reggel kimegyek, lassan elmegyek az állomásra, kb 35 percet vagyok kint, nagyon lassan megyek, állomáson még kint 3-5 percet várok is a vonatra – semmi krákogás. Egy óra után kiszállok, lemérem hány lépést tudok egy légvétellel, s megyek a melóba, olyan 800 méter. Semmi krákogás, meg orrfuvás – néha mintha megszokásból nekirugaszkodom (sokévi reflex), de gyakorlatilag nincs semmi lerakódva. Ha a cső és a lerakódott sűrűbb nyák közé nem tudunk kijuttatni megfelelő anyagokat a vérből sejtekből stb, akkor nem nagyon lehet eltávolítani. Ha meg kívülről jön a cucc (spray, gőz, cukorka stb) – akkor az sose a cső és a nyák közé megy, hanem a levegő és a nyák közé. Ha eléri esetleg a csövet, akkor az meg nagyon nem jó, mert kárt tesz benne és csak még rosszabb lehet aztán – mert így az ember sose tanulja meg, hogy hogyan szabaduljon meg tőle. Így látom én.

    1. Az átkozott nyák , mindig újra meg újra termelődik, de ilyenkor ködös takony időben, sűrűbben talán, mégis meg kell tőle szabadulni, még mielőtt felhalmozódik, lerakodik a nyelőcsőben, a légcső falán, garaton,
      De nem lehet mindent gyógyszerekkel pipával, megoldani, ezért inkább jöjjön az uh. inhalátor, SANASOL Up 02c,. rendszeresen naponta használom,.
      Refluxra mostanában nem szedek semmit, úgy tűnik elegendő, a napi szintentartáshoz, a NaturAlga kapszulák, 3db/nap,
      Minden rendben van, a nyelés is megy, gond nélkül, rekedtség elmarad, reggelente +délben erős kv.t, iszok, vérnyomás is rendben van.
      A személyre szabott kezelés, márpedig működik, 2018-február közepén voltam utoljára, tüdőgyógyásznál,szakrendelésen..

  2. Ghepard modfelett orvendek hogy leirtad ezt a tapasztalatot a cukorral:) Ugyanis mar buntudatom volt hogy en mennyire kivanom a cukrot mostanaban….nem ismerek magamra…soha nem voltam ” edesszaju” ! Ugy latszik a Szervezet jobban tudja mi kell neki es teszi a dolgat!!! Koszonom,szenzacios emberke vagy!!!

    Mihaly….” csalfa illuzio” ugyanis minden copd beteg lassan de biztosan halad a halal fele szurival vagy szuri nelkul mindegy!!! Istenem gyanusan vedooltasozik a vilag….vajon miert nem volt igy mindig?!!!

    Hozzatennem az en velemenyem szerint nincs is halal…csak atmenes az Asztralba!

    Mindenkinek kivanok szep napot es sok oxigent…puszika!

  3. “csalfa illuzio” ugyanis minden copd beteg lassan de biztosan halad a halal fele szurival vagy szuri nelkul mindegy”

     
    Lehet, hogy neked mindegy, hogy előbb halsz-e meg, én másképp vagyok ezzel.

    “gyanusan vedooltasozik a vilag….vajon miert nem volt igy mindig?!!!”

     
    Azért, mert régen nem voltak védőoltások és emberek (idősebbek, fiatalok, gyerekek is) tömegével haltak bele olyasmibe, amibe ma már nem halnak bele. Ilyen például a gyermekbénulás is.

  4. “Tegnapelőtt mondom megnézem, hogy mennyi ideig bírom kilégzés után teljes feszülésben és rezgésben tartani az izmaimat – elsőre 87 másodperc, másodikra (olyan 15-20 perc után) 117 másodperc.”

     
    Azannya. Gyöngyhalászattal kellene foglalkoznod, nem holmi számítógépekkel.

  5. válasz Eva 2020-01-08 – 2:49 DU.

    már régen fura érzéseim voltak a cukorral, de mindenhol szinte kivétel nélkül nem jó fényben tüntették fel. De már ebben is érezni a változás szelét, lehet itt is majd szép lassan rájönnek, hogy nem úgy van az, mint azt évek hosszú során át szajkózták.

    Igen, mindenki végül meghal, de valamilyen szinten az atomjai részesei lesznek a további létben a világmindenségben.

    Hát miért nem voltak szurik? Mert nem tudtak akkor egyet s mást és nem gondolták azt, hogy így lehetséges valami védelem. Talán valamikor az 1900 évek elején kezdődhettek nagyban ezek a csináljunk valamit mesterségesen, vagy vonjunk ki egy hatóanyagot valahonnan és azt adjuk az embereknek. Azt szabadalmaztatni lehet és el lehet adni nagy pénzért – a természetben megtalálható jótevőkért nem lehet kaszálni – pedig azok már vagy 60 ezer éve működnek az embereknél. Nagy pénzeket láttak ebben, hisz a világ valaha talán leggazdagabb (és befolyásos) embere összeállt valami nagy (ha nem akkoriban legnagyobb) vegyi koncernnel. Így nehéz kiiktatni az agyból, hogy nem a pénz játszott ebben is nagy szerepet.

    Még csak több mint 100 év telt el, de már egyre több ember veszi észre, hogy ez is egyfajta tévút. Vegyél egy egyszerű példát. Ott vannak az órák, rengeteg van belőlük, kisebb, nagyobb, ilyen, olyan stb. Úgy ahogy vammak működnek szépen, van bennük mondjuk 200 alkatrész. Vegyél ki egy fogaskereket és tedd bele egy másik fajtába. Valószínű, hogy bele se fogod tudni tenni, ha meg valahogy odaerőszakolod – az óra nem fog működni. Ha netán fog is valahogy, akkor se rendesen, pontosan stb.

    Nos az emberekbe is tömik nagyon a gyártott cuccokat és egyre több van, mindenhol reklámozzák ezeket, egész borzalmas már. De a betegségekkel se gatyáznak – az embernél már hogy több mint 50ezer (atya ég) féle gebasz van vezetve. Nem tudom hogy hány féle orvos van (minél több féle annál jobb – nekik). Nem inkább kevesebbnek kellene lennie?

  6. válasz Nemes Mihály 2020-01-09 – 6:02 DE.
    ““Tegnapelőtt mondom megnézem, hogy mennyi ideig bírom kilégzés után teljes feszülésben és rezgésben tartani az izmaimat – elsőre 87 másodperc, másodikra (olyan 15-20 perc után) 117 másodperc.”

    Azannya. Gyöngyhalászattal kellene foglalkoznod, nem holmi számítógépekkel.”

    azzal foglalkozom – a test gyöngyszemeit próbálom kibogozni és a szépségét, erejét a test egészére próbálom rávetíteni. Azért sikerült az az első olvasásra brutális eredmény, mert egyebek között a test rá volt csalogatva azzal a technikával – hogy több (lehet sokkal több) vörösvérsejtet képezzen, ami miatt talán sokkal több oxigénhez (s így energiához) juthatok ugyanazon idő alatt – így tovább bírom a terhelést is. No meg feszülő és rezgő izmok is rengeteg energiát szabadítanak fel, ami jó ideig elég oxigén nélkül is.

  7. “Gyöngyhalászattal kellene foglalkoznod, nem holmi számítógépekkel.”

     

    “azzal foglalkozom – a test gyöngyszemeit próbálom kibogozni és a szépségét, erejét a test egészére próbálom rávetíteni”

     
    Sejtettem, hogy van mellékállásod. Ami fontosabb, mint a főállás – mindenfélét tanítgatsz nekünk, bár elég rosszul fizetünk.

  8. válasz Nemes Mihály 2020-01-09 – 8:38 DE.
    “Sejtettem, hogy van mellékállásod. Ami fontosabb, mint a főállás – mindenfélét tanítgatsz nekünk, bár elég rosszul fizetünk.”

    nekem mondjuk mindkettő fontos, de a meló már csak úgy megcsinálom amit kell alapon megy bennem. A gondolkodás, a relax meg a test minél jobb megismerése, kifürkészése előrébb/magasabban van nálam a létrán már jó ideje. Csak úgy irogatom az észrevételeimet, tapasztalataimat – ha esetleg valaki valamit megpróbál, akkor az saját magát fogja megtanítani valamire sok sok gyakorlással. Lehet ettől a szinttől is van fejjebb még egy vagy több is – egyenlőre nem látom, de majd igyekszek gondolkodni rajta.

    Megfeszítem és rezegtetem az összes izmomat amit tudok a kilégzés után – hogy a francba nem szakadnak szét az ereim, nem loccsan szét az agyam stb. Egyszerűen azért, mert mindenhol egyszerre lesz nagyobb a nyomás – így a nyomáskülönbség nem nagyon változik sehol, meg se érzi az ember.

    Vannak halak még 10 km mélységben is – ott minden egyes négyzetcentire kb 1 tonna súly nehezedik. Egy tenyérnyi lapos halacska mondjuk 100 négyzetcenti – akkor az 100 tonna súllyal a hátán úszkál, mégsincs semmi baja – mert magában benne is kb ugyanakkora nyomás van. Így azt a ránehezedő súlyt nem is érzi.

  9. Sziasztok – már megen ciánoztak? Mindenki eltűnt, mint az aranyóra….igaz, én is. 🙂
    Lement a karácsony, idén nálunk voltak vendégek – a legkisebb eszméletlen kis figura – állandóan vigyorog (oltári szép a kis pofija 🙂 ), pörög egész nap, éjjel meg 20 percenként fent van min. fél órát. Másnap pörög tovább, miután az éjszaka folyamán kicsinált mindenkit…nem is értem, hogy bírja (meg az anyja is).

    Az év utolsó napjáról szinte szó szerint áthánytam magam az újévbe – valami hasmenéses, hányásos vírus látogatott meg minket. és, amit sose tettem meg (pedig kellett volna), 3 napig ki se keltem az ágyból. Egészen addig, amíg egy kicsit is volt pocsék érzésem a komfortommal kapcsolatban. Amikor meg felkeltem, akkor meg már ok volt a világ.
    Na jó, a szussszal (v. szuszszal?) nem mindig sikerül zöld ágra vergődnöm…úgy vagyok vele, mint Ági is írta. Ha tévézek, vagy csak a lakáson belül kell nyüzsögni, azzal semmi baj…amikor viszont kint kell menni, folyamatosan, egy idő után nincs levegő. Eleinte jön a levegő, “mélyen”, mindenhova eljutva…aztán, már csak mintha 30 cm-t menne le, aztán 25, majd 20, végül alig pár cm-t engedi be a tüdőm. Akarhatok mélyebb levegőt, tágabb tüdőt…nem megy. És kevesebb levegővel, kis szipákokkal meg elfogy az erő. A derekam-hátam is be-beáll, de azt hiszem, az attól, amit már írtam egyszer-kétszer: elfogy a levegő, minden fizikai létezés nehezebb, így a tartás is. Tehát, feszít az ember, mint pók a lucernásban…miáltal minden izom beáll egy idő után.
    A másik variáció, amikor a sok trutyi szakad fel, itrritál, köhögtet – a köhögést nem tudom csökkenteni – sem mennyiségileg, sem minőségileg, így se vége, se hossza, a trutyi tovább irritál…utálom, ahogy ilyenkor néznek, meg megjegyzik, h rondán köhögsz. Olyankor mostanában átmegyek bunkóba, és javaslom, hogy “Csináld te szebben, ha tudod!”
    Itthon semmi bajom, a kis távokat viszonylag pörgősen legyűröm, amikor mozogni kell….kint viszont ez a hideg megesz. És nem csak a beszipákolt levegő, hanem a kis fázás is…megfagyaszt minden izmot. és az is köhögésre ingerel.
    Na, Ági, verj meg nyavalygásban, ha tudsz! 😉
    Az édesség-témához: Magyarország édességállományának 99%-át én zabálom fel. És mondhat bárki bármit, ebből nem engedek. 🙂
    A rezegtetést hiába próbálom, nekem nem igazán megy….. 🙁

    Éva, a Foster majd kiderül, ha megyek márciusban – abban állapodtunk meg a doktornővel, hogy a kardiológia után találkozunk, és annak függvényében is beszélünk az esetleges váltásról.

    Marika – bújj elő te is!

    Egy kedves ismerősöm volt a Buteyko tanfolyamon, hozott nekem jegyzeteket. Még nem merültem el benne, de az pl. “szöget ütött a szemembe”, hogy a levegő visszatartást COPD-seknek pl. egyáltalán nem ajánlja. (Így fogalmaz: ” Ne végezz hosszú légzés visszatartással járó gyakorlatokat az alábbi esetekben: Súlyos asztma vagy COPD.- Tüdőtágulat. Szív és érrendszeri problémák. Magas v. alacsony vérnyomás. Cukorbetegség. Terhesség. Szorongás, pánik, depresszió. Migrén. Vese problémák.”
    Aztán, javasolja, h ne köhögj…de a trutyinkat ki kell onnan dolgozni….

    Különösebb újság, történés nincs – a gyaloglásaimat csinálom, de nem megy egyben annyi, amennyit pl. tavaly ilyenkor lezúztam. Ami meg megy, azt meg zihálva….

    Na, jó levegőt nektek, meg nyugit 🙂
    Ölelés 🙂

    1. Erzsi vagyok
      Sziasztok,minden soraidal egyet étek ,mindha magam írtam volna Jó egészséget kívánok

  10. Nahatttt ez elszokott:)
    szep estet mindenkinek:)
    Te Bohoka lany nagyon jok az irasaid+ balzsam vagy a lelkemnek!!!
    Eddig is edesszaju voltal vagy csak mostansag?!
    En allandoan kivanom es gyurom is a csokit+cukrot+rahatot epp ami van.
    Nagyon koszonom az infot(ne tartsuk vissza a levegot) En Barna Miklossal neha kommunikalok (olvastam nalla hogy hasznos a levegot visszatartani minnel hosszabb ideig ,mert az jo az egeszseges embernek es aki csak 15masodpercig tudja csak az nagyon nem jo!!!Na leteszteltem magamat 15 % utan mar fulladok ,alig birom!
    Megorvendtem az infodnak hogy nekunk nem szabad es nem is jo! Koszi szepen hasznos volt es megnyugtato egyben! Nem nagyon jarok ki dec+febr+ janba….
    Fulladok a hideg levegotol es kerulom is a tomeget( embereket)
    Az etvagyam nem ismer hatart,na ilyen se volt meg a tortemelemben epp mint az edessegeves!Uj es furcsa szokasokat veszek fel.Gyogyulj meg szepen es majd az eleted 100%-ban megvaltozik a Fosterrel,majd meglatod! Sokat gondolkozom es nem tudok rajonni a horoszkopjegyedre….megirnad ha nem titok?! En iker vagyok es borzalom a 8-as hazamban(az en halalom haza a “bakk haza )osszegyultek a Nehez bojgok!!!! A legveszelyesebb a Pluto-Szaturnusz konsztelacio(imadom az Asztrologiat )
    En csak nyaron megyek kontrolba egy evben egyszer(boven eleg) nagyon jol erzem magam a 4 fal kozt,de ha mar menni muszaly jon a panik csak ugy a semmibol….na az nagyon nem jo!
    Csodalom is ezert Zsuzsat hogy Ebikevel allandoan kell menjen!hm?!
    Marika is elhallgatott…remelem jol van!!!Koszonom hogy jelentkeztel es azt hogy a stilusod gyogyir a lelkemnek!
    Puszika legy jo es jol:)

    Udv Mindenkinek es szep estet kivanok+ sok oxigent !!!!

  11. “Aztán, javasolja, h ne köhögj”

     
    Ez különösen tetszett (az előzőek is). Praktikus, okos.

  12. Hahóóóó…üdv a jégveremből!
    K***a hideg van, a lakásban is, pedig megy a fűtés…már rajtam van egy ruhásszekrény, mégis megvesz az Isten hidege.
    Ma a kertbe sem, a macskák is bekunyerálják magukat.
    A köhögés “megtiltása” olyan, mintha a virágnak akarnád megtiltani, hogy…mint koszorús költőnk írta volt.
    Köhögni kell, rohadjon meg, akar a rossz fene krehálni, de ha egyszer jön….a legrosszabb, amikor kiköhögöm az utolsó csepp levegőt is (tudom, nem cseppfolyós), és a mindenem úgy beáll, hogy egy szippantás nem sok, annyi nem képes a helyére jönni. Na, az az érzés lehet, amikor lenyomnak a víz alá….

    Évám, a Próféta szóljon belőled, ami az esetleges gyógyszerváltás következményeit illeti.
    Ja, és nem fog tetszeni, amit írok – de BAK vagyok! 😀 😀 😀
    A fiam ma 33 éves, én meg a hétvégén leszek először 60+-os 😀
    Ha nem fagytatok meg, jelentkezzetek!
    Addig ölelés 🙂

  13. válasz bolond lány 2020-01-13 – 4:44 DU.
    nem vagy könnyű helyzetben, mégis nagyon jókat és mosolyognivalókat írsz.

    “Az édesség-témához: Magyarország édességállományának 99%-át én zabálom fel. És mondhat bárki bármit, ebből nem engedek.”

    minden elismerésem, én se engedek ebből, de én nem eszek azért olyan sokat. Nincs semmi gond semilyen nagy energiát adó (vagy inkább adható) táplálékkal (zsírok, cukrok, egy kis alkohol stb) – ha el tudjuk azokat égetni, tehát fel is használni.

    “A rezegtetést hiába próbálom, nekem nem igazán megy….. ”

    pedig, ha meg tudnád feszíteni az összes izmodat (vagy legalább a túlnyomórészüket) kilégzés után, vagy a kilégzés felétől – akkor már szinte maguktól is remegni kezdenek – és rendkívüli módon energiához juttatnak – égetik a cukrot, zsírokat, alkoholt is.

    “Egy kedves ismerősöm volt a Buteyko tanfolyamon, hozott nekem jegyzeteket. Még nem merültem el benne, de az pl. “szöget ütött a szemembe”, hogy a levegő visszatartást COPD-seknek pl. egyáltalán nem ajánlja……”

    az nem igen jó senkinek, még a legegészségesebb embernek se kellemes. Én például gyakorlatilag sose csinálom, mindig vagy megy be a levegő, vagy megy ki (még ha kevés is) – kivétel, mikor reggel mérem, hogy hány lépést tudok egy belégzéssel – de akkor is keveset megyek üresjáratban.

  14. válasz Eva 2020-01-13 – 8:58 DU.
    “………. En Barna Miklossal neha kommunikalok (olvastam nalla hogy hasznos a levegot visszatartani minnel hosszabb ideig ,mert az jo az egeszseges embernek es aki csak 15masodpercig tudja csak az nagyon nem jo!!!Na leteszteltem magamat 15 % utan mar fulladok ,alig birom!”

    Nem tudom, nekem egyáltalán nem smakol visszatartani a levegőt. De mindenképp megmutatja, hogy milyen szinten van az ember. Az odavezető út a fontos, mint nemrég írtam – én ilyesmit nem méricskélek (nagyon nem tetszik) – de mikor az a Himalájában elő magyar srác felkért, hogy nézzem meg már, hogy milyen az én kontrollszünetem, akkor nem sok kedvvel – de azért rászántam magam. Tudtam, hogy jó kondiban vagyok – de a megtapasztalt értékek azért engem is megleptek. Ez sokkal jobb, mint számíthattam volna – de végül ez is szépen magyarázza, hogy nem állok olyan rosszul. Kifújás után az a 3 perc három perc – de semmire se garancia, már holnap felfordulhatok.

  15. válasz Nemes Mihály 2020-01-13 – 9:54 DU.
    ““Aztán, javasolja, h ne köhögj”
    Ez különösen tetszett (az előzőek is). Praktikus, okos.”

    ez nekem is tetszett, ettől már csak az a jobb tanács – hadd magad inkább megfulladni, mint hogy köhögj egyet….. 🙂

  16. Sziasztok Mindenki!
    Megfagytam már én is, legalább is néha úgy érzem,lefagy a lábam,ha kimegyek a teraszra.Nagyon nem szeretem ezt az időt,most is tiszta köd minden,széngáz,minusz 3 – kell ennél pocsékabb idő egy copd-ésnek.
    Elmúltak az ünnepek, nálunk mindig nagy ünnep,ilyenkor mindkét gyerkőcünk itt van, unokák, egyik kicsi 12 , másik 31 éves, sajnos ő van németéknél nyáron kibirtam az eskűvőjét,lakodalmát szuper nagyi voltam,úgy ülve. – na azért egy kis vonatozás belefért, legalább volt aki fújtatott.
    Félretéve a tréfát,most már itt vannak a dolgos hétköznapok, kaptam októberben oxigént – segit sokat, szerencsére nem sokat használom,vagy nem szerencsére szobában csüccshöz nem nagyon kell 97-es oxigénhez, ha meg jön a délután,vagy a felmosás,házimunka, akkor kell az oxigén.A töltöttkáposzta tekeréséhez bizony kellett. .Megkaptam a koncentrátort is,ha nem lenne a palackosban akkor azt használhatom.Különböző fujkálósom is van,de az inhalátorral nem tudok megbékélni, tizet ha szivok rajta – akkor kell két óra legalább amig a szivem helyreáll,nagyon nem jól érzem magam utána. Pover breathe fújóka könnyebb, segit is ha lerakodást érzek, ünnepek előtt már irtam biztosan tiszta nátha voltam,de sikerült kimászni belőle tea,algópyrin,méz egyveleggel.
    Most volt a háziorvos megvizsgált,, semmit nem hallott szerencsére, a csontfájásra meg azt mondta,hogy ha eltelik egy bizonyos idő, akkor fájnak már a tinicsontok,kenegetem.
    Nagyon örülök,hogy két éve beadattam a tüdőgyuszi elleni oltást,mert most biztos megkinált volna,olyan náthás voltam.
    Nem tudom valaki használ-e Trimbow spray , nekem ez van most,ahogy befujok eltelik legalább 3 óra mire elmulik a belső remegésem, reggel – délután majd februárban megyek a gondozóba és megkérdezem,hogy jó-e ez igy,kibirom éppen és az előző szipózáshoz viszonyitva sokkal jobban érzem magam,csak hátha van valami csodaszer még. Tekerek továbbra is – rehab után nehezitettem a kerékpáron,kicsit nehéz az első km.,de 5 km megy le 22 perc alatt, de ez minden nap és a kisszobában,nem a teraszon mióta minusz van.Kötök,mert tétlenül nem lehet lenni,ha már ilyen pocsék betegséggel áldott meg az ég,vagy saját magam cigizése.Légzőtorna a Kerti Mária gyakorlata is megy minden nap,kicsit akadozik már a dvd-ém,de azért halad.
    Örülök,hogy lányok jelentkeztetek,ugy éreztem már,hogy csak magam irkáltam decemberben,nem tudtam mi lett veletek,látom azért hellyel-közzel visszatalálunk és gyürjük az iramot.Most éppen bodzatea volt ma reggel soron R i t a ,az is segit felszakitani a lerakodást,talán nem köhögtet olyan erősen meg, sétálni nem nagyon tudok még a kapuig is kemény ,mert a hidegre összehuzódik a torkom és sipirc vissza. É v i én is probáltam már a Buteyko féle légzést a neten fent lévő pár bemutatóról, a kontrollszünet hosszával van a bajom nekem is,de lényeg,hogy valamilyen tüdőtorna,légzőtorna is legyen, fujkáltam léggömböt,majd megint nekifogok,de már annyi mindent csinálok és a javulás nem tudom hol marad?
    Édességről annyit lányok,hogy süti megy,nagyon finom bejglit csináltunk,zserbó,meg több féle aprósütit sütöttek a lányaim és hozták,egy-két kiló biztos feljött,de majd lemegy.
    Most már mindenről irtam krónikásként, vigyázzatok magatokra, keveset legyetek a rossz levegőn, majd csak jön a tavasz egyszer és megint kint lehetünk, addig viszont türelem és nagyon jó egészséget,jó levegőt kivánok mindenkinek.
    Mihály megemelem a kalapom – valahol még van a szekrényben – ezt a mennyiségű munkát,amit a másik csopiban is végzel nem semmi. További szép napot !!

  17. HÍREINK
    A légzőgyakorlatos posztba, az “Erőteljes nyitott szájas fújás” című fejezetbe belekerült Berni forradalmian új köhögtetős módszere, melyhez csak egy locsolócsőre és egy kis elvetemültségre van szükség. Van hozzá ábra is Uszer századossal, nézzétek meg.

    “Mihály megemelem a kalapom”

     
    Nagyon köszönöm, de ebben a hideg időben ez ellenjavallott, miattam ne hűlj meg kérlek.

    Amúgy a COPD csoportban elég sok tennivaló van, ezért jut ide kevesebb energiám. Egyébként sok érdekes beszélgetés zajlik ott, tudom ajánlani.

  18. Ide másolom János bejegyzését, amit megint válaszként írt egy régi hozzászólásra, ezért kevesen fogják észrevenni:

    Az átkozott nyák , mindig újra meg újra termelődik, de ilyenkor ködös takony időben, sűrűbben talán, mégis meg kell tőle szabadulni, még mielőtt felhalmozódik, lerakodik a nyelőcsőben, a légcső falán, garaton,
    De nem lehet mindent gyógyszerekkel pipával, megoldani, ezért inkább jöjjön az uh. inhalátor, SANASOL Up 02c,. rendszeresen naponta használom,.
    Refluxra mostanában nem szedek semmit, úgy tűnik elegendő, a napi szintentartáshoz, a NaturAlga kapszulák, 3db/nap,
    Minden rendben van, a nyelés is megy, gond nélkül, rekedtség elmarad, reggelente +délben erős kv.t, iszok, vérnyomás is rendben van.
    A személyre szabott kezelés, márpedig működik, 2018-február közepén voltam utoljára, tüdőgyógyásznál,szakrendelésen.

  19. Szép napot!

    Végre elmentem egy maszek tüdőgyógyász-hoz itt Bp.en, Hangonyi Csillának hívják,.
    korrekt volt, meghallgatott, elolvasta megnézte a leleteimet, majd kiírta az Alvesco-t, sprayt, amiről még évekkel ezelőtt hallottam,.
    Sokan használják nálunk vidéken, békés me-ben, és javult is az állapotuk, a légzés funkciót illetően..
    Állítólag nincsen káros hatással, a szervezetre, hosszabb távú használata esetén sem, de a májfunkciókat, érdemes évente ellenőriztetni, kezelő orvossal egyeztetni,ez irányban.
    lásd. laborvizsgálatok,

  20. “Végre elmentem egy maszek tüdőgyógyász-hoz itt Bp.en, Hangonyi Csillának hívják,.. korrekt volt, meghallgatott, elolvasta megnézte a leleteimet”

     
    Rita (bolond lány néven szerepel a kis vándorcirkuszunkban) is dicsérte őt szerintem.

  21. Pár napig külföldön leszek, nem tudom, mikor jutok internethez. Viselkedjetek rendesen!

  22. Miután kiirtottam a nagyszoba ruhásszekrényeinek alsó polcain, a konyhaszekrényben és a kamrában elterpeszkedő penészfolt-szigeteket, egyáltalán nem csudálkozom, hogy miért vagyok megint rosszabbul pár hete… A kis rohadékok tuti jól érzik magukat, kíváncsi vagyok, mennyi idő kell, hogy visszaköltözzenek a szekrényekbe. Most itt ülök egy rakás nyirkos ruha fölött vakarva a fejemet… ha meg majd kimegyek, elvisz a szél. A kutyát az elébb megemelte…

  23. Nahat irtam ezelott 2-3 nappal es latom,hogy nemlatom….eltunt:( ujraairom…..Mihaly nagyon hianyoztal es a Blog is….csak most jottem ra valojaban Nelkuled > megall az elet< Vigyazz magadra nagyon ,legy jol es jo.
    Hianyolom a lanyokat is…kerlek jelentkezzetek,remelem mindenki jol van,jon a tavasz nemsokara es akkor picivel konnyebb lesz az elet….remelem!
    Szerintem akinek van maszkja,az nehez idokben es hejzetekben kell hasznalnia es akkor minden ok.En csak maszkal tudok kimenni ebben a cudar hidegben,maskepp nagyon fulladok anelkul meg a szemetet se tudom kivinni.
    Puszi Mindenkinek es sok oxigent kivanok.

  24. Köszönöm Évának kedves szavait – sajnos keveset tudok itt lenni – munkába is álltam, meg a COPD csoportban azért adódik tennivaló…

  25. Sziasztok, egy rövid helyzetjelentés: voltam kardiológián, majd jövő hónapban feltesznek egy 24 órás kukucskálóst, amit utálni fogok, mert két nap is hajnalban kell kelni ahhoz, hogy eljussak oda. Ugyanott, ahova eddig is jártam, de gondolom, a rendelési idő előtt lezavarják ezeket a technikai izéket. Aztán, 19-én megbeszéljük, mit rögzített. Vicces, hogy március első napjaiban megyek a tüdőgyógyászhoz, ahol az esetleges gyógyszerváltást a kardiológiai eredmény függvényében meghányjuk-vessük, de akkor semmit sem tudok vinni, mert ez a megfigyelős dolog bőven utána következik…szóval, jó ez a rendszer, nagyon f***ányos. Osztán még a csontidokihoz is kell majd mennem a reumatológiára, hogy megkapjam a háziorvosnak szóló engedélyt a szükséges gyógyszer felírására…komolyan, az elmúlt 50 évben nem szedtem annyi gyógyszert, mint az utóbb eltelt 1-2 év alatt.
    Kardion kérdezte a doki, nem szoktam-e elájulni…hát, most aztán egy újabb dili, hogy talán kellett volna?
    A gyaloglásaimat csinálom, hol a 6ezer lépénél többet, hol kicsit kevesebbet…még azokon a napokon is, amikor igazán pihenőnapot tartanék. Tornázom, súlyzó – és a végtaghízás mégsem akar megindulni. ledobtam, ami lement, de vissza nem akar mászni…néha sikerül megerőltetőbb dolgokat is csinálnom, néha nem…van, hogy leülök filmet nézni, közben egy kis súlyzó…de olyan is van, hogy eldőlök pár percre. Az orvosjoz (kardio) simán felmentem az elsőre, utána még kimentem a párommal kicsit sétálni – ez este volt már, fújás előtt, és eléggé elfáradva, és ahogy Mihály tanította – onnan fordultam vissza, ahol az első “nemtudokésnemakarokmennitovább-érzés rám jött. Kb 250 méternél, ugyanaz még vissza. Az a napom tűrhető volt…megkockáztatom, jó.
    Jelentkezzetek, ne hanyagoljátok a blogot sem.
    Mihály, gratula, hogy még melózol…János, remélem, beállnak a dolgaid valami egyenesbe.
    Lányok, sokat gondolok rátok, ugorjatok be egy percre – Évi, látlak, mosolyogd elő nekünk a napocskát! 🙂
    Ölelés 🙂
    Futok, mert buktát sütök 🙂

  26. Éva: “Hiányolom a lányokat is”

    Igazad van, kevesebbet írunk ide. Mindannyian. Nem tudom, hogy a tél-e az oka? Nekem valahogy nincs kedvem folyton panaszkodni. Voltam kontrollon és 2%-kal rosszabbat fújtam, ami rettentően elkeserített. Aztán eszembe jutott, amit itt olvastam: 1-2% gyakorlatilag semmit nem jelent, ez statisztikai hibahatár 🙂 Rettentően izgultam és görcsösen próbáltam nagyon jót fújni. Na ez lett belőle. Fátylat rá, majd legközelebb jó lesz. Új gyógyszert kaptam a Foster helyett: Trimbow. Állítólag a COPD protokoll szerint ezt kellett volna rögtön kapnom és nem a Fostert (mondta a tüdőgyógyász, akinél voltam). Pedig először pont azért mentem egy nagynevű professzorhoz, hogy az indulás jó legyen. Valójában azért is váltottam, mert valahogy úgy éreztem, hogy én egy ilyen nagynevű orvosnak nem vagyok elég “érdekes”. Kedves volt, látszólag odafigyelő, de biztos átéltétek már, hogy érzitek, felületesen foglalkoznak veletek. No ezért váltottam. És ezért izgultam annyira. Jövő héten megyek újra az új helyre, hátha tudok javítani… A közérzetem és a levegővételem változó, de ezt már kezdem megszokni ettől a szemét betegségtől. Hol így, hol úgy… Talán a Trimbow hatására picit javult. Ugyanakkor a tavaly nyár óta normálisan beállított vérnyomásom megint elkezdett vacakolni. A Trimbow elkezdésével egy időben. De a dokik azt mondják, hogy a Trimbow nem okozhatja. De akkor a 130-140-es értékeim miért mentek föl 150-160-ra? Egyszerűen nem értem. De megpróbálok ezen sem parázni. Majd beáll. A derekam-hátam csak akkor nem fáj, ha ülök, vagy fekszem. A mellkasröntgenemen rajta van, hogy fokozott gerincgörbületem van és a csigolyáimon kinövések (spondylosis) vannak. Ez okozza vajon? És hát az 6-7 kiló, amit a cigi elhagyás rám rakott biztosan nem tesz jót. Most elkezdtem diétázni. Első lépésben a cukrot hagyom ki az életemből. És elmegyek valami reumatológushoz (vagy ortopédushoz kéne?), mert ez nem pálya… valamit ki kell találnom, mert menni, állni nem tudok huzamosabban. Pedig a lottyadt tüdő miatt kéne a mozgás.
    Berni!
    Nyilván tudod, hogy a penész nagyon veszélyes, még jó tüdősöknek is! Próbálkoztál páraelszívóval? Anyósoméknál komoly mennyiségű vizet szív el, és megszűnt a penész.

    No ezért nem írtam. Mert csak nyavalyogni tudok 🙁 Legyetek nálam sokkal vidámabbak!!! És persze jó levegőt Mindenkinek!!!

  27. “Lányok, sokat gondolok rátok, ugorjatok be egy percre”
    Sziasztok, BUÉK mindenkinek!!
    Én is régen voltan itt, mert eléggé leköt a munka és nem igazán vagyok a helyzet magaslatán..
    A tüdőm is vacakolt az utóbbi időben ,de igazán a reflux és újabban valami allergia ami rendkívül kellemetlenül érintett.
    Szemem fájt, égett, könnyezett, remegett. Majd ugyanez más sorrendben… hetekig…
    Dr. Google szerint ez agydaganat 🙂
    Szerintem a Brimica csinálja, habár állítólag csak akkor okoz ilyet ha a szemembe fújom….
    Olvasom az FB-t de írogatni oda sem volt kedvem.
    Azt látom, hogy Kőváriné Marika nagyon aktív.Irigylem is az energiáját! 🙂 Tekerni nem tudok , mert nincs szoba kerékpárom és nem is fér el.
    Viszont elkezdtem súlyzózni, hasazni és gyalogolni. Habár a nyári láb sérülésemet még mindig érzem.
    Valamint a FB csoport hatására megrendeltem a Kerti Mária DVD-t és vettem tüdőmeridián kapszulát(dr. Chen)
    Nekem május végén kell menni kontrollra( legutóbb 75-t fújtam) de erősen gondolkozom, hogy beiktatok egyet még május előtt, mert emelkedőn sajna jobban fulladok mint pár hónapja és talán a szememre is tud mondani valamit. A szemész nem tudott.
    Nem is a FEV1 ami aggaszt, hanem ez az egész “csomag”
    Elvben ezzel az értékkel nagyon jól kellene lennem, de a közérzetem nem az igazi.
    @ Ágnes
    “Aztán eszembe jutott, amit itt olvastam: 1-2% gyakorlatilag semmit nem jelent”
    Egyetértek. Ez sokszor csak számmisztika. Olvasom az FB-n, hogy sokkal rogyibb tűdővel , sokszor sokkal jobb a közérzete valakinek. Ez egyéni nagyon és persze a hozzáállás is sokat számít. Erre is gyúrok.. :-):-)
    Remélem egy-két nap és megkapom a DVD-t és elkezdhetem.
    Biztos dob majd egy kicsit a hangulatomon. Lehet személyesen is elmegyek hozzá egy-egy órára. Ahogy láttam a neten a “közelben ” rendel.
    Rehabra mivel aktív dolgozó vagyok nem igazán tudok menni(3 hét kh… Azt hiszem utána már nem lenne gond a munkahellyel:-)
    Tudtok esetleg rövidebb , nappali kh. szerű rehabot?
    Örülök , hogy írtatok és a nagyon ratyi idő ellenére is viszonylag jól vagytok.
    Jó levegőt és kitartást !!! a tavasz már itt van a kertek alatt:-)

  28. “Próbálkoztál páraelszívóval?” Ami itt hatásos lenne, azt nem tudjuk megfizetni, mind a három érintett helyiségbe elkelne egy nagyteljesítményű, elektromos ketyere. Gondoltam, kipróbálom majd a ‘sótömböt’, ha sikerül hozzájutni (itt vidéken, szállítóeszköz hiányában nem olyan könnyű, legfeljebb megrendelni), a végső megoldás azonban a fűtés lenne – mert hogy ebben a hatalmas házban soha nem volt fűtés a konyhában, a régen itt-éltek a nyárikonyhát használták főzésre. Nem is volt nehéz, közvetlen csatlakozik a házhoz, de én közösségi helyiséget-öltözőt csináltam belőle. A konyhába jó lenne egy sparherd, de a párom hallani sem akar semmiféle, fával fűtött holmiról, a hosszú verandára, amióta új nyílászárók kerültek, nem fagyunk meg, mint azelőtt, de nekem nagyon rossz a levegő. Ha főzök, a f@sza új ablakokból legalább kettőt ki kell nyitni, különben a konyhában gomolyog a gőz. A kis kamráról és a nagyszobáról ne is beszéljek, ami nem befőttes üvegben van, az beköltözött a lakószobákba, az asztali só és a kristálycukor csak úgy cuppantotta magába a nedvességet, gyakorlatilag papirostul mállottak szét. A ruhásszekrények alsó polcai is penészednek. De ha azt kérdeznék, elcserélném-e a régi pesti albérletre az öreg, vidéki házat, még így sem tenném. Pénteken felmentem Pestre az orvoshoz, kaptam antibiotikumot meg allergia-gyógyszereket (a tüdőm szerencsére, amikor épp nem készült belőle feltörni a gigamega mennyiségű piszok, jó képet mutatott), ha kicsit lenyugszik a gyulladás és kevesebb lesz a váladék, allergia vizsgálatnak nézek elébe. Tavaszig valahogy túlélem, nyáron meg majd jön a por, meg a meleg, hogy a fene essen bele. Azt szoktam mondani, valami kell, hogy visszafogjon, különben megenném a világot, hát tessék…

  29. Hahó, Ági, ha nem akarsz panaszkodni, majd megteszem én…
    az előbb gyalogoltam le a 6 perces kontrollomat…hát, nem is értem, a maratonisták hogy bírják az utolsó perceket.
    Igazán nem tudom, a levegőtlenségtől éreztem , hogy megy a szívem, vagy annak a menésétől kellett kapkodnom a levegőt, ami nem volt..de mintha nem fújtam volna a vacakot a szokásos fél 8-kor. Amikor leültem, azt hittem, elájulok…nem tudom, az hogy kezdődik, de be voltam szarva. Már azon filóztam, kit hívhatnék….
    Gyaloglás előtt a vérnyomásom 107/80 volt, utána 124/71.
    Ez a menés közbeni levegő…próbáltam épp ma reggel átgondolni, hogyan lehetne pontosan megfogalmazni.
    Elindulok, megyek…egy idő után persze, mint anno, amikor még normálisan működött minden, akkor is így volt, csak hosszabb táv után…meg futva. Szóval, egyre szaporábban kéne levegőt venni, meg a szív is erősebben dolgozik. vagy az utóbbi, de bevonzza a gyorsabb légcsere szükségességét…ami, nekem legalábbis nem igazán megy, mert akkor tudok használható levegőt venni, ha lassan fújok ki (minél több használttól megszabadulni, h legyen hely a frissnek), és lassan szívom be a frisset, nem hirtelen, mert akkor leblokkol….ezért nehéz énekelni, mert ha egy pillanat van légvételre, csúszik a tempó, vagy nem lesz elég levegő ..de lassan megy csak használható mennyiséget. Na, amikor gyalogolok, ennek a cserének is gyorsulni kell, gyorsul is, akár akarom, akár nem – és nem tudok olyan hirtelen új levegőhöz jutni, ezért csak felületesen töltöm a tüdőm egy részét.
    A 3 golyóbis is csak akkor emelkedik fel, ha lassan kifújok minden levegőt, és akkor szívom be az újat, amikor “üres” a tüdőm.
    Nagyon katyvaszos? Ezeket csak így, valamiféle sorrendben tudom leírni, holott alapvetően párhuzamosan, ugyanabban az időben történik.
    na, Ági, nyavalyogjál túl, ha tudsz! 🙂
    Ghepard, nem is tudom, írtam-e, hogy ahogyan leírtad az izomfeszítéses rezegtetési módot, az tökéletesen érthető volt. Ugyanígy, számunkra is megfoghatóan már a szemnél is írtad…és kipróbáltam. Bár nem érzem még, hogy miben tesz jót, az érzés kellemes – ez már jó – és képzeld, azt vettem észre, ha a feszítés után nagyon picikét, a határon tartva kiengedem ezt a feszítést – ill. csak lazítok rajta pirinyót – akkor jobban rezeg…főleg, ha ezen a szinten meg is akarom tartani. 🙂
    Még erőlködni se kell, hogy “Rezegj már!”.
    Berni, vigyázz magadra!!! Meg a többiek is – és gyertek néha ide is!
    Ölelés 🙂 (Még mindig nem érzem , hogy százas lennék..)

  30. Szép napot Mindenkinek!

    “Rita: az előbb gyalogoltam le a 6 perces kontrollomat”

    Ez mi? Hat percig mész egyfolytában? Gyorsan? Lassan? Ez kb. 3-400 méter? Mindig irigyeltelek, amikor írod, hogy a 6 ezer lépést megcsinálod naponta! Hogy tudsz annyit menni egyfolytában? Nálam kb. 150-200 méter megy egyszerre, utána először a hátam szakad be, majd elmúlik a levegő is. A vérnyomásod teljesen jó, amiatt legalább nem kell aggódnod 🙂
    Én mondjuk 107/80-as vérnyomással már padlóznék egyet, olyan alacsony. Apropos vérnyomás! Csak azért, hogy “túlnyafogjalak” 🙂 Megint kiugrott a vérnyomásom. Nyár óta teljesen rendben volt, most sikerült 200/95-ös értéket előadnom, és nem nagyon akar huzamosan lemenni. Reggel jó magas, napközben vissza szelídül, este megint kicsit magasabb, mint kéne. Ugyanaz, amit nyáron 1 hónapig csinált. Már reggel is veszek be gyógyszert este is, de hiába. Egy előnye van : legalább nem fulladás lesz, amiben kipurcanok 🙂
    Ez az új gyógyi (Trimbow) nem tűnik rossznak, talán kicsitkevésbé fulladok. Hogy valami picit jobbat is írjak. De tele vagyok bánattal, aggódással, rosszkedvvel. Ti legyetek sokkal jobban!!!!

  31. A hat perces gyaloglás egy standard felmérési módszer tüdőbetegeknél. Lehet, hogy más betegeknél is. Azt hiszem, 30 méteren kell oda-vissza gyalogolni.

  32. Puszika Mindenkinek….Te Rita ennivalovagy….majdnem semmit se ertettem,ujraolvaslak,mindjart.Van egy rossz szokasom habzsolom az irasotokat es aztan majd ujra lassabban….:) Rita jo elore tervezd meg hogy veszhelyzetkor kihez mimodon fordulj(esetleg beszeld meg jo elore)…en amikor rosszul lettem …felhivtam a fiam es csak annyit tudtam mondani…MENTOT….es hivta is O is jott autoval es mivel kulcsa van beengette oket…Rogton kaptam 2 szurit es vittek is…..nagyon operativak voltak mind….. Sajnos azt hiszem elertem az Utolso fazist,de orvoshoz csak akkor megyek ha felmelegedett az ido. Dec+jan+febr>>>>inkabb lapitok a hazban(nem jo ez a hideg ido!!!) Bent elvagyok…bicaj+seta a hazban+fujkalom a ketyeremet+ a balont +a rohamoldot…nagyon jo ez a Foster Nekem bevalt pillanatok alatt hat (itt sajnos nem vagyunk olyan modernek mint Ti ott tul)Vigyazz nagyon magadra es csak lassan-ovatosan….en gyurom a Lenkei multivitamint is,az is segit.Nagyon hianyolom Marikat es Zsuzsat …kerlek jelentkezzetek !!!! Ghepard!!!!! tul nagy a csend,remelem minden ok veled !? Nagyon hianyzol +a tanitasaid is……Csomagolok es arulom a hazam,aztan ha melegszik az ido indulok mast keresni…nem semmi,de ramjott,menni innen minnel messzebb!!!! Legyetek jok es jol…orvendek hogy irtok es aranylag *jol vagytok*puszika Mindenkinek.

  33. válasz bolond lány 2020-02-13 – 9:44 DE.

    “…hát, nem is értem, a maratonisták hogy bírják az utolsó perceket.”

    nem kellemes nekik az biztos, szerintem az nagyon nem jó – annyit futni. Magas a szívverés, magas a vérnyomás huzamosabb ideig – s egy idő után a szív hatalmas lesz a kis emberkéhez és megkeményedik, elveszti rugalmasságát stb.

    “Igazán nem tudom, a levegőtlenségtől éreztem , hogy megy a szívem, vagy annak a menésétől kellett kapkodnom a levegőt, ami nem volt..”

    mikor kapkodunk a levegőért, akkor gyorsabban lélegzünk. Az nem jó sehogy se. Az emberben mondjuk átlagban 5 liter vér van s kb 60-at ver percenként – 1 szívverés hogy kb 1 deci vért pumpál ki a szívből. Tehát, ha mondjuk 1 mp alatt szívunk be, akkor csak kb 1 deci vér fog feltöltődni oxigénnel – ami nagyon kevés az 5 literhez képest. Kifújáskor meg már átkapcsol arra, hogy leadja a széndioxidot. Ha valahogy tudnánk folyamatosan emelni a belső nyomást (lassan befelé lélegezni) – akkor sokkal több vérsejt vehetné fel az oxigént a kifújás előtt. Már írtam párszor, hogy ezt el lehet érni úgy, hogy mikor már úgy érezzük, hogy nem tudunk tovább beszívni – akkor megállítjuk a szívást (de nem fújunk ki), egy nagyon kis idő alatt csökken bent a nyomás (felveszik az oxigént a vérsejtek) – na most kell beremegtetni a rekeszsizmot – ami így még tetemesen megnövelheti bent a nyomást és egyre több oxigént fog felvenni a vér, közben meg mintha verné befelé a levegőt a rekeszizom. S tüdő ezáltal egyre nagyobb kapacitással fog bírni. Ezért tudok például én egészen irreális értékeket elérni. Például simán tudok olyan lassan csak belélegezni – hogy az bőven 1 perc felett is lehet.

    “Gyaloglás előtt a vérnyomásom 107/80 volt, utána 124/71.”

    Nekem magasabb lehet még nyugalomban is, mert azt hiszem jóval magasabb is vagyok, mint mondjuk Te – 193 centi magas vagyok.

    “Szóval, egyre szaporábban kéne levegőt venni, meg a szív is erősebben dolgozik. vagy az utóbbi, de bevonzza a gyorsabb légcsere szükségességét…”

    ami egyre tovább nem lesz jobb, le kellene lassulni – hosszabbra nyújtani a belégzést (kb, mint pár sorral fejjebb írtam), aztán a kilégzést is.

    “Ghepard, nem is tudom, írtam-e, hogy ahogyan leírtad az izomfeszítéses rezegtetési módot, az tökéletesen érthető volt.”

    rémlik valahogy, hogy említetted, hogy érthető. Így leírva egyszerűnek néz ki.

    “Ugyanígy, számunkra is megfoghatóan már a szemnél is írtad…és kipróbáltam. ”

    a szemnél is észrevettem én is, hogy valahogy más lett még a könnytermelésem is, meg az összetétele is. Most már sokkal nyákosabb, olajosabb is – régebben olyan ritkább és mintha csak vizes lett volna – gyorsan elpárolgott. Úgy néz ki, hogy a könnykivezető kapillárisok (valami 100 felett van belőlük) sokkal áteresztőbbek lettek. Még azon a szemen is észrevenni ezt – amit 8 éves koromban eltalált egy nyílvessző és megsebesítette a kapillárisokat is, azóta abból a szemből kevesebb könny tudott kikecmeregni.

    “Bár nem érzem még, hogy miben tesz jót, az érzés kellemes – ez már jó”

    hát ez biztos, hogy jó – szerintem biztos, hogy nem az a jó, amikor nem kellemes érzéseink vannak, gyengék vagyunk, szomorúak, fáj mindenünk stb. Ha valami kellemes, az már egy jó jel.

    ” – és képzeld, azt vettem észre, ha a feszítés után nagyon picikét, a határon tartva kiengedem ezt a feszítést – ill. csak lazítok rajta pirinyót – akkor jobban rezeg…főleg, ha ezen a szinten meg is akarom tartani. ”

    Na itt szépen látod, hogy többet ésszel, mint erővel. Nem kell úgymond túlerőlködni – csak úgy rásegíteni, hogy remegjenek – s aztán mintha már maguktól is remegnek tovább.

    “Még erőlködni se kell, hogy “Rezegj már!”.”

    na ez az, pontosan így. Ha erőlködnék végig, mint az ördög – akkor nem bírtam volna egy teszt erejéig azt, hogy kifújás után még 2 percig megfeszítve/remegve tartottam az izmaimat. Pár mp után azok megfeszítve maradnak csak úgy maguktól és remegnek tovább – mintha tetszene nekik. Persze így leírva egyszerűen hangzik – de nem olyan egyszerű azért. Na erre kezdesz akkor ráérezni – nagy gratula. Ha még belégzésnél is megtudnád ezt csinálni a rekeszizommal (akkor csak az remegjen/vibráljon) – talán nagyot haladhatnál a légzéssel kapcsolatban.

    Én már azt is észrevettem, hogy mikor túlfeszítem a húrt a kemény edzés közben (ritkán, de megesik)- és kicsit kezdem érezni, hogy mintha nagyon megfeszülne néhány izomköteg és kezd görcsölni – ma akkor gyorsan megállok, kifújok és megfeszítek minden izmot – és a görcs meg a fájás pillanatok alatt elmegy. A legjobb meg az, hogy nyomban folytathatom is az edzést. Régen ilyenkor a beszar*s keringetettt, hogy már megint elcsesztem valamit és leálltam, majd maszírozgattam a sérült részt, húzogattam, nyújtogattam stb stb. S eltartott pár percig is, hogy mehettem tovább, de olyan félve. Most meg, mintha egy varázsvesszőre rend lett.

  34. Eva 2020-02-13 – 10:09 DU.

    ” !!!! Ghepard!!!!! tul nagy a csend,remelem minden ok veled !? Nagyon hianyzol +a tanitasaid is……”

    Velem minden OK, a feleségem viszont megint (mint az utóbbi években) nincs jól, már az év elejétől köhög, lázas, pár napig nagyon taknyos stb – de a cigit ki nem hagyja. Csak mostanra lett már elég jól, ami az Ő szintjére értendő – ez az év már az ötödik, amióta nem hagyta el a házat/lakást.

    Én azt hiszem remek állapotban vagyok. A februári hónapra dobtam egy hatalmas egyéni csúcsot gerelyben. Minden hónapra is vezetem. Ez 145 centivel jobb (49.55 métert dobtam februárban), mint a 2018-ban elért maximumom volt (48.10) és pont 200 centivel több, mint amit tavaly sikerült (47.55) elérnem – egy hónapra a januári súlyos csuklósérülésem után – mikor még a kulcsot se tudtam megtartani. Ez egy nagyon kecsegtető eredmény az év további hónapjaira nézve – azt hiszem minden adott ahhoz, hogy az év folyamán túlszárnyaljam az eddigi legjobbamat – ami 50.60 méter. Majd meglátjuk, mindenesetre igyekszem.

    A derkamnál is észrevettem egy egészen irreális tényt. Nyújtott lábakkal tudtam azt, hogy az ajkammal meg tudtam érinteni a térdkalácsom – a homlokom tehát majdnem a bokánál van. Ezt megcsináltam most is simán, annak ellenére is, hogy most már kb 103 kiló vagyok.

    A derkat oldalra hajlítva tudtam azt nyújtott lábaknál, hogy a ujjakat egészen a térd alá olyan max 10 centiig tudtam levinni. De most kivert a víz, teljesen ledöbbentem – ugyanis simán letettem az ujjakat majdnem egészen a bokáig, ami kb 31 centivel a térd alatt van – tehát oldalra fordított derokkal. Hát ez ledöbbentett – ez egész biztos annak a kifújás utáni feszítéses remegtetésnek köszönhetően jöhetett létre. Sokszor úgy is segítettem még be – hogy a két kezemet a köldök és a húgyhólyag közé tettem és ahogy csak tudtam fokozatosan nyomtam befelé. Ez még nagyobb ellenállást váltott ki a hasi és a derékizmoktól is – ja és sokkal gyorsabb remegést. Ez a hólyagot is keményen megedzette – megcsináltam már azt is, hogy 5-6 óra vizelés nélkül teljes erőmből ütögethettem a gyakorlatilag teli húgyhólyagot fájdalom nélkül. Na ez is ledöbbentett. Nem mondom senkinek, hogy kipróbálja – de ez is mutatja, hogy van ebben valami.

  35. Sziasztok,

    Ági, jobban kösd fel a gatyát, ha túl akarsz nyafogni! 🙂 😀 Mostanában gyakoroltam eleget, szóval felkészült versenyző vagyok.
    Nem tudom, akkor mi a bánattól volt az a nagyon hülye és rossz érzésem, de azt mondtam, kész, meghalás van.
    Nekem mindig ilyen volt a vérnyomásom – arra is volt példa, hogy a kölkeknek mérték, brahiból én is megmérettem akkor, és 90/60 volt…azt mondták, nincs is.
    Évám, örülök neked, hogy benéztél – szólni nem igazán van kinek. Estig egyedül vagyok itthon, még a mamát is én rendezem. tegnap megígértem neki, hogy elverem, mint egy szaros kölyköt. a 88 évével, mivel nem voltam hajlandó a hátamra venni, hogy elvigyem a 1,5 km-re lévő nemtom, hova akart menni-be, meg vissza, elindult stikában gyalog. Úgy szedték össze az utcán, elesett, lehorzsolta arcát, kezét, és hazahozták kocsival. Hát, ne tudjátok meg, milyen ideges lettem, meg pipa. A makacs mindenit, majd most ülhetek egész nap a kapuban, hogy ne lógjon meg.

    Marika beszámolója alapján tudom, amit Mihály is leírt, hogy vmi 33 m-es folyosón mászkáltatnak 6 percig. Én a neten olvastam, hogy van ilyen, néha megcsinálom, (van, h sokáig minden nap, de néha kihagyom). Folyosónk nincs olyan hosszúságú, én a lakásban keringek. Jó időben a kertbe is kisétálok olyankor. megyek, amilyen gyorsan megfulladás nélkül tudok, és 6 perc után megnézem milyen sebességgel, mennyit (hány lépés, hány méter), mennyi kalória fogyott…egy telefonos applikáció. Nem tudom, mennyire korrekt, de annyit látok, hogy mihez képest mi lett.
    A 6 ezer lépést nem nyomom le egyben – igyekszem két részletben, de ha az se, akkor arra törekszem, hogy legalább a napi szinten meglegyen. Persze, a min. 2 részlet mielőbb a jó, mert a többi büszkeségi ráadás …
    Néha dühös, máskor elkeseredett vagyok attól, hogy a reggeli felkeléstől kezdve a napom arra megy el, hogy életben tartsam magam.
    Most a térd -és bokaízületeim annyira fájnak, merevek, az ízülettől még kisugárzik, hogy úgy megyek, telitalppal, mint egy betojt kacsa. Ha a kertben belerúgok véletlenül egy fűcsomóba, vagy elakad a lábam, megbotlok, az a csillagos ég rám szakadása. A lépés alapvetően egy pici “dobbanás” a talajon…hát, nem tudnék átugrani egy bogarat sem. Nem minden nap, de 10-ből 9 ilyen.
    A hátam, derekam is megteszi a magáét, jó szar dolgok érték a gerincemet, ha 5 cm-t ment össze, de talán ez a csontigyógyszer használ, (Sedron).
    A köhögés állandó, az elviszi a levegőt…a csavargások elmaradtak ,mert a barátnőm lassan reggeltől-estig melózik…

    Évi, én is pont úgy olvasok, mint te – hamar, mindent , egyszerre, aztán lassan is, hogy megértsem 😀 😀
    Elköltözöl a fáidtól? Ki fogja őket ölelgetni? 🙂
    Zsuzsa, hozd Tacsit és ugorj be! 🙂 Meg a többiek is…a fészen túl is van ám élet! 😀
    Ölelés, megyek dolgomra:)

    1. Nahat te Rita kebzeld most olvastalak szep lassan el es muszaly irjak neked. A faoleles az erdoben szupper ,oda jarok ki de kozel a Maros is ,o Uram be csodas Szomorufuzfak vannak ott, van 1 drb. Korisfa is (ez magusfa es epp az en fam(iker vagyok-oroszlan aszcendensel es az ev utan Sarkany …vagyok ),tehat eross mint az olaecet…szoktak mifelenk mondani a Korisfa ritka mint a Feher hollo )Rita itt reszletesen leirtad a 30m+6 percet…de mire jo ez? Zsuzsa es Ebike jelentkezzetek!!!!!puszika mindenkinek es gyogyulast+sok oxigent!!!

  36. Jaj be boldog vagyok Ghepard,feltem hogy valami tortent veled?!:( Kosz ,hogy jelentkeztel es a felesegednek gyogyulast kivanok….de miert nem megy ki a hazbol? ezt nem ertem? Beteg,depresszios,mozgasserult? Szokasomhoz hiven csak faltam az irasokat,most ujraolvasom 🙂 Bohoka lany ,csodallak ,kerlek magyarazd meg miert kell 30 meter es 6 perc…nem ertem es errol nem is hallottam eddig….en a lakasban kimertem a 30metert es az oraval a kezemben 6 percet legyalogoltam….simman ment…mi ebben a plane? hogy kell csinalni? Mire jo? Kerlek valaszolj… koszi elore is…..Rita szerintem neked oxigen kell(nekem is kellene),de nem adnak 🙁 Marika azota megvan taltosodva,semmi panasz nem hadja el a szajat.)..olvastam,hogy az oxigennel meghosszabithato 8-10 evvel az elet….Hat elet ez? En mar 8 eve copd-s vagyok 2013-tol fulladozom,de csak 2015-ben mentem orvoshoz…..nagyon unom a dr-hoz jarast! Majd a nyarfele elmegyek ,mert ez igy nagyon rossz,ugy erzem sokat romlott a horror copd az utolso evben….+ nagyon lefogytam,hiaba van nagy etvagyam nem jon vissza egy deka se! Hianyzok jelentkezzetek mar,ne mind keljen konyorogjek:Krisztikem+Jusztina+Zsolt+Kata+Hajnika+Marika..sokat gondolok ratok . Ati hol vagy?…hogy vagy?…legyszi irj !!!! Mindenkit puszilok es Rita kosz elore is a valaszt! MIHALY…gyere mar haza,hagyd a munkat es kulfoldet….Neked mellettunk van a helyed…puszika es varunk vissza Mindnyajan!!!!!!….Jo ejt ,legyetek jok es jol,kivanok Mindenkinek sok oxigent….Pusz nektek!!!!

  37. Szép estét, mindenkinek!

    Voltam 3héttel ezelőtt a Hangonyi Cs. doktornőnél, aki megvizsgált, elmondtam neki mi a probléma,.
    Írt ki nekem Alvescot, és azt mondta menjek vissza 1-1,5hónap múlva, kontroll-ra,
    Az Alvesco egy tüdőre közvetlenül ható, gyulladás-csökkentő szteroid ,alapú gyógyszer, segít rendben tartani, a főhörgőket, a kis légutakat is, naponta 1x-kell használni, de ha kimarad, akkor sincsen gond, ugyanis, még min, 1hétig dolgozik a szervezetben, kifejti áldásos hatását,.
    Első napokban fájt tőle a fejem, mostanában már nem, viszont úgy érzem, mintha híztam volna,.
    Vettem egy légtisztítót, a zuglói lakószobámba, nagyon jó gép, igen hatékonyan gyűjti szedi össze a lebegő szálló porokat, tiszta a levegő, nyugodtabb a pihenés,. a régi bútorok, dohos szagokat, és szmogot is kiszűri,.
    Valaki írta itt hogy rossz a levegő nála, ahol él, nos neki is ajánlom, és azoknak akiknek szüksége van rá, a városi lét miatt is,
    Rowenta, Intense pure, PU6020, a gép neve, 80nm. méretű ajánlott lakásméretig használható hatékonyan, de a dobozon 120nm. ,max, légteret írtak rá,.
    Éjszakai üzemmódban is mehet, így elég csendes, és csekély fogyasztása van, valamint auto mód is,.

  38. Eva 2020-02-14 – 6:03 DU.
    “Jaj be boldog vagyok Ghepard,feltem hogy valami tortent veled?!:( ”

    az idei év jobban alakul, mint az előző – az idén nem okoztam magamnak sérülést (persze az ember sose tudja, hogy mi lesz a következő percekben)..

    “Kosz ,hogy jelentkeztel es a felesegednek gyogyulast kivanok….de miert nem megy ki a hazbol? ezt nem ertem? Beteg,depresszios,mozgasserult? “”

    Hát az nehéz ügy, ha nem sokat akar tenni valaki. Olyan beletörődi hangulata van, nincs benne lelkierő a küzdelemhez. Nagyon túlsúlyos, sokat cigizik, keveset mozog (szinte semmit). Most az egyik térde is mintha nagyon fájna és alig tud ráállni. Orvoshoz nem akar menni ezzel se, rám se hallgat – a cigi egy kicsit kint az erkélyen megnyugtaja. Ez még egy kicsit jobban is sarkall engem, hogy jó állapotban legyek, hogy segíteni tudjak neki sok mindenben. De sok dolog van, amit senki se tud megtenni helyette.

  39. válasz Eva 2020-02-14 – 6:03 DU.

    “olvastam,hogy az oxigennel meghosszabithato 8-10 evvel az elet….Hat elet ez? ”

    az lehet, hogy segít az embernek több oxigénhez jutni akkor, mivel a levegőben csak kb 21% van – a palackban viszont szinte csak oxigén van. De mit is fog javítani a szervezetben?

    Nem véletlen, hogy a magas (2000-3500 méter) hegyekben élnek átlagban a legtobább az emberek – s ott jóval kevesebb a levegő, mint nálunk – párszáz méterrel a tengerszint felett. Nos talán ez segít abban, hogy a test csináljon valamit, hogy több oxigénhez jusson. Nagyobb lesz a tüdőkapacitás, ami miatt több oxigént vehet fel, plusz a testet több vörösvérsejt képzésére serkenti, ami miatt megintcsak több oxigénhez juthat. Ha tiszta oxigénnel fogjuk ellátni a testet, akkor az előbb említett két képesség egyike se fog fejlődni – inkább hagyatlani, mert a test rászokik arra, hogy a palack majd megoldja. S nélküle meg egyre rosszabb lesz és egyre többször és több ideig fog kelleni a palack. Így persze le lehet húzni pár évet.

    Én a két képesség mellett tettem le a voksomat és azokat próbálom fejleszteni. Van egy deszka és egy szög. Hogyan lyukasztja át az ember saját kezével tartva a szöget a fát? Megfogja a kezébe és ráteszi a fára és nyomja, nyomja erőldödve? Vagy inkább tesz egy kis vaskorongot a tenyerébe, ahhoz tartja a szeget és nagy sebességgel egy ütéssel beleveri a deszkába kalapács nélkül is. Lassan nyomva lehet soha se nyomná át a szeget a deszkán. Nos és az ember így lassan nyomva lélegzik – s ezzel sose fog elérni annyit, mint a nagysebességű finomütögetéses rekesziozmmal.

    Nemrég írtam, hogy talán van még nagyobb szint is (csak nem látom), mint az a feszüléses meló a kilégzés után, vagy a felétől. De már látok egy még jobb szintet is – ugyanaz, csak a kérdéses részre, vagy akörül (meg kell jól választani, hogy pontosan hol) a feszülés közben még nyomást gyakorolunk a kézzel is vagy kezekkel is. Ez még jóval nagyobb sebességű rezgést generál a kérdéses részen.

    Az orrot is lehet egész másképp fújni, nos és a torokban lévő légzést gátoló trutyit is egész másképp is ki lehet tessékelni. Ilyenkor azon igyekszünk, hogy minél gyorsabban tudjuk a levegőt kifelé áramoltani. Orrfújás, köhögés. Mi történne, ha ezt a sebességet számottevően fel tudnánk gyorsítani, az is lehet, hogy majdnem a duplájára? Na ehhez kellenek a kezek. Van egy gumicsövünk, amin csordogál a víz, de csak olyan fél méterre repül el a csőtől. Mit kell csinálni, hogy messzebbre repüljön? Egy kicsit összenyomjuk a cső végét és máris kisebb lesz a lyuk, amin távozhat a víz és ott megnövekszik a sebessége. Az orrfúvásnál is ezt tesszük, összenyomjuk a orrlyukunknál és felgyorsul a levegő az orrlyuknál. Csakhogy a trutyi nem az orrlyuknál képződik. És a torokban lévő trutyi se a kinyitott szájrésben képződik. Valahogy ott kellene lapítani a dolgokon, ahol képződnek, vagy annak közvetlen közelében. Ha nem így teszünk, akkor sose fogunk azoktól rendesen megszabadulni – mindig jön majd újabb, amit megintcsak ki kell valahogy fújni, vagy kiköhögni.

    “En mar 8 eve copd-s vagyok 2013-tol fulladozom,de csak 2015-ben mentem orvoshoz…..nagyon unom a dr-hoz jarast! Majd a nyarfele elmegyek ,mert ez igy nagyon rossz,ugy erzem sokat romlott a horror copd az utolso evben….”

    nem tudom, van e olyan ember, akinek kellemes orvoshoz járnia – az egy stresszhelyzet. Persze sokat vár az ember az orvostól meg a bogyóktól és emiatt bizonyos ideig javulást érez – aztán egy idő után észreveszi, hogy már nem hat (pedig ugyanúgy hat, vagy inkább nem hat mint azelőtt – a bogyóban nem változott semmi). Az emberben változott meg valami (kezdi azt hinni, hogy már nem hat és ezt rosszul viseli), kell egy újabb orvosi löket, meg más (jobbnak titulált) bogyólöket – és kezdődik egy újabb kör. Majd mikor ebből is elege lett a testnek – megy az ember újabb körre stb.

    “+ nagyon lefogytam,hiaba van nagy etvagyam nem jon vissza egy deka se! ”

    étvágyad van, de rendesen meg is emészti a gyomrod, meg a beleid? Azt hiszem nem tudja a szervezeted kinyerni a táplálékból kinyerhető energiát és ez nagyon hiányzik. Úgy mint a légzést is segíteni kell – az emésztést és a felszívódást is segíteni kell. Pláne akkor, ha nem jól működik. Persze nehéz az embernek, ha nem látja a kiutat – az le tud taglózni, de küzdeni kell, minden túlélt percért hálásnak kell lenni és küzdeni a továbbiakért. Fel a fejjel, a jó forogjon Benned, azt lásd magad előtt, azután próbálj menni, azért próbálj küzdeni.

  40. Ha oxigénpalackot használ az ember pár percig (nem tudom, van olyan is, aki órákig használja?), akkor úgymond rosszabb környezetbe pottyan, ha átvált a normális levegőre, amiben csak 21% az oxigén. A fejlődés szempontjából talán jobb, ha rosszabb környezetre szoktatjuk a testet és aztán átváltunk a normálisra (amiben sokkal többet is vagyunk) – s ez meg olyan mesésnek fog hatni – a teljesítményünk sokkal jobb lesz.

    Mondok egy példát erre a rekeszizom mozgásos gyors légzésre. Néha éjjel (vagy TV nézés közben is edzés gyanánt) letakarom a fejem egy vékony paplannal. Alatta ugyebár nehéz a légzés, mert sok lesz a széndioxid – s egy idő után már olyan kellemetlen. Na nemrég az eszembe ugrott, hogy mi lesz, ha a paplan alatt a rekeszizommal olyan ütögetésesen fogok lélegezni. Ez meg abból áll, hogy minden izom kiengedve, csak a rekeszizom ernyed és feszül. Ez tényleg olyan ütögetésesen hat – olyan 2-3 ki/belégzés másodpercenként csak a rekeszizommal. Ez lassan feltölti a tüdőt és mikor már kellemetlenül feszült, akkor egyszerűen megfeszítem a többi izmot (a rekeszizom továbbra is ernyed feszül gyorsan) és ez kipréseli a tüdőből a levegőt, annak ellenére, hogy a rekeszizom továbbra is gyorsan ernyed/feszül. De mikor megfeszül a többi izom, akkor hirtelen kisebb tere lesz a rekeszizomnak és felgyorsul talán a 3-szoros sebességre (de kisebb kilengésre áll) is magától. Aztán az izmokat elernyesztem és megint beáll (persze nem magától, kell irányítani egy kicsit – de idővel, mintha már tudná magától) lassabb de nagyobb kilengésekre. Na az ilyesfajta légzés a paplan alatt cseppet se volt kellemetlen és megerőltető. Mikor olyan 4-5 perc múlva levettem a fejemről a paplant az olyan érzés volt, mintha lélegeznem se kellene – annyi oxigént fel tudott venni a test egy kis légvétellel. Na ilyesmi jelenti haladást.

  41. Sziasztok, üdvözlök mindenkit. Én még új hozzászóló vagyok itt, eddig csak olvastam, de most, ha nem baj, reagálnék Gepárd hozzászólására. A COPD olyan betegség, amely leegyszerűsítve a tüdőfelület, ezzel párhuzamosan az oxigénfelvételi képesség folyamatos csökkenésével jár. Visszafordíthatatlanul, tehát, ha megpusztulunk sem tudjuk visszaszerezni azt, ami elveszett. Ezen nem segít semmiféle rezegtetés, takaró alá bújás vagy helyes orrfújási technika. Olyan, mintha vasat próbálnál tágítani egyszerű légzéssel. Kicsit le tudjuk lassítani a romlást, bár saját tapasztalat alapján azt sem nagyon. A lecsökkent oxigénszint a többi szervünket, szívet, májat, agyat stb. károsítja, ezért van szükség bizonyos stádiumban már kiegészítő oxigénterápiára, hogy a szerveinket óvjuk, vagy legalább elodázzuk a károsodást. (a tüdőnknek már mindegy). Oxigénnel sem fogja senki lefutni a maratont (bár egy ausztrál többször megtette), ugyanúgy fulladni fogunk, mint eddig, de több évvel meghosszabbítjuk az életünket, mert a többi szervünket óvjuk az oxigénhiányos állapottól. Ezeket gondolom a fórum összes lakója tudja, én csak próbáltam az ismereteket átismételni és ezzel mindenkit arra biztatni, hogy igenis használja a neki felírt oxigént, a gyógyszereit és idén már késő, de adassa be magának az influenza elleni oltást. Bocs, ha az első hozzászólásom kicsit negatívra sikerült, a jövőben majd jobban igyekszem.

  42. “Kicsit le tudjuk lassítani a romlást, bár saját tapasztalat alapján azt sem nagyon.”

    NAGYON le lehet lassítani ahhoz képest, mint amikor az ember semmit nem csinál.

  43. Nem tudom, lehet, ha egész nap csak feküdnék, még gyorsabban romlana. Én még dolgozom, ott is mozgok eleget, ha még van erőm és időm, munka után is próbálok aktív lenni. Így azért egy kicsit nehezebb beütemezni a mindennapos gyakorlatokat. Ennek ellenére, ha összehasonlítom, hogy mire voltam képes két-három évvel ezelőtt és mit tudok ma, elég nagy a különbség. Nem tudom, te hogy csinálod. Valószínűleg egyénfüggő is, kinél milyen gyorsan halad előre a betegség.

  44. Nekem is lecsökkent a teljesítőképességem a betegségtől, persze. Csak annyi a mondókám, hogy a jól összerakott mozgás csak segít, ha elhagyjuk, csak rosszabb lesz.

    És nyilván nem jó csodákat várni, mert pofára esik az ember.

  45. Szep estet (napot) kivanok Mindenkinek 🙂 Mihaly kulon udvozollek,be jo ,ha megjelensz…tudod miert? Mert amiota megtudtam,hogy * eltuntel* es rajottem dolgokra…egesszen jol panikolok es akkor jobban is fulladok! Maradj velunk mig a vilag es 2 nap ! Foleg vigyazz magadra nagyon!!!!!
    Ghepard ,koszonom ,hogy valaszoltal! Roppant sok jo infot kaptunk ismet Tolled….tenyleg amig eroteljesen dolgoztatom a Rekeszizmomat,az eletem elindult egy kedvezo iranyban…..mindha nem fulladnek annyira. Mindig olyan jokat irsz (hogy ott ol meg a csoda,honnan jon elo ,de bevalik minden tanacsod ) peddig Te nem is vagy Copd beteg es megis tudod a csinjat-binjat! HM….kosz,hogy irtal es nagyon orvendek,hogy megismertelek…bizony! meg azt kell megtanuljam es alkalmazzam,hogyan lehet a vizelest kesleltetni….kerlek errol bovebben tajekoztass minket….elore is koszonom.

    A hianyzok latom nem jelentkeznek ,na en tobbet nem konyorgom nektek !!!!

    Rita ,nem irigylem a helyzetedet!….Nallam is 5 evig volt edesanyam es epp azt csinalta…ejjel-nappal szokott el de O alchajmeres volt…ezeknek allandoan mehetnekjuk van es nagyon problemasok. Sajnallak (egyaltalan nem hianyzik nekunk az ijetseg,panik,idegesseg). megirnad a szuletesi ev 2 utolso szamat+a szuletesi napjat…a honap nem erdekel….ide van elrejtve minden ember…..(na nem irom tovabb ,mert nem ildomos…de tanultuk az egyetemen) Szerintem az iden ha messz kerd az oxigent,en is azt fogom tenni,ki gondolta hogy az utolso fazis ilyen kegyetlenul nehez?(en ugy erzem ,hogy belekerultem a 3-bol a 4-be ezen a telen:( Rita nem is tudom felfogni,hogy birod csak a Ventolinnal?( mar nem nagyon segit…a Foster nelkul mar reg megfulladtam volna(a Szivem szerencsere nagyon jo es birja.) Csak reggel kell befujni es tart estig,2-2 puffot kellene,de en csak 1-1 hasznalok. Remelem adnak,te mindenesetre kerd! Csodallak azert is,hogy a rakas nehezseg mellett megis humoros vagy ..nagyon. A Bakkokat csodalom (ok valahogy masak mint az emberiseg(tobb adag esszel,munkaval,teherbirassal,penzimadattal,konok kitartassal stb. vannak bekodolva mint a tobbi ember a Fold-kereken! )…a legjobb es legmegbizhatobb emberek az Univerzumban. Megis honnan az a lezser humor? biztos van egy huncut aszcendensed. 🙂 Kivanok Mindenkinek sok jot,egeszseget +oxigent…puszika Nektek. Irjatok serenyebben !!!!!!!

  46. válasz kovi 2020-02-18 – 3:01 DU.

    ez mindenkinél így van, csak van akinél ez gyorsabban, van akinél lassabban romlik. A COPD-osoknál ez romlás gyorsabban zajlik. 35 év felett (sőt az újabb kutatások és mérések már azt bizonygatják, hogy már például a 20-25 éveseknél is meszesedés van az ereken, tüdőben stb). Normálisan egy 70 éves ember tüdeje már csak olyan kb 30%-át tudja annak, amit mondjuk 25-30 éves korában tudott – nem kell ehhez COPD-osnak titulálni. Nos akkor nálam ez miért nincs így – talán azért, mert csinálok egyet mást? Olyan mutatóim vannak légzésben is, ami sok fiatalnál sincs meg – pedig az én tüdőm és légutaim is átéltek egyet mást. No meg 1-2 más dologban is nagyon jók a mutatóim – pedig már 68 éves leszek pár hónap múlva – s még mindig a javulás jár az eszemben.

    A halál az visszafordíthatatlan, de minden más azért javítható, még ha pillanatnyilag nem is tudod megcsinálni. Eljön az idő, amikor sima ügy lesz. Az első lépés, hogy higgy benne.

    Ami már elveszett, azt nem tudod visszaszerezni – de amid van – na azt javíthatod és azzal javíthatod a tüdődet is.

    Nem jó a hozzáállásod, ha meggyőződésed, hogy nem lehet semmit tenni, akkor nem is fogsz – és így semmi esélyed sincs, hogy elérj valami javulást olyan dolgokkal, amikkel még nem is próbálkoztál (de máris tudod, hogy nem lehet). Vannak azért olyan dolgok, amik meghökkentőek. Vegyél egy közönséges ceruzát, hegyezd meg és nyomd erősen egy kb 2 centi vastag deszkához. A hegye ripityára törik és ha erősen nyomod, akkor a ceruza teste is eltörik. De ha gyorsan mozgatod, akkor simán átmegy még két ilyen egymás mellé helyezett deszkán is – mégpedig úgy, hogy a hegye se fog eltörni. Ez érdekes, nem? Vannak azért meghökkentő dolgok, csak meg kell találni és a testben valahogy alkalmazni a javulás érdekében. Még egy élő légy is simán áttörne egy ablakot, ha nagyon gyorsan repülne – mondjuk hangsebességgel, vagy akörül.

    Az biztos, ha a szerveink nem kapnak elég oxigént, akkor romlik a hatásfokuk. Egy korlátozott működésű tüdő is képes felvenni oxigént (ha nem így volna, akkor 4-5 percen belül halottak lennénk) – s még arra is képes, hogy ez a képessége javuljon. Erre kell koncentrálni és nem arra, hogy ez nem lehetséges.

    Én egy szóval se mondtam, hogy ne használjatok oxigénpalackot – hiszen csak ebben (meg bogyókban, ketyerékben) látjátok a segítséget, amivel pár évvel meghosszabbítható az élet. Csak írtam, hogy szerintem hogy is van ez. A kérdés nálam az, hogy hogyan lehetne meghosszabbítani 50-60 évvel – azt valahogy másképp kellene, igyekszem – persze már holnap felfordulhatok, az ember sose tudja.

    Hát ami azt illeti, tényleg egy kicsit (nem is kicsit) pesszimista volt ez a hozzászólásod, de sebaj – lehet majd átkapcsolsz néha optimistább üzemmódba. Az optimista és a pesszimista között kb akkora a különbség – mint egy keményen hosszú ideig cigiző és nem cigiző ember teste között.

  47. válasz Nemes Mihály 2020-02-18 – 4:41 DU.

    “NAGYON le lehet lassítani ahhoz képest, mint amikor az ember semmit nem csinál.”

    Nagyszerű, ez a helyes hozzáállás. A nagyon le lehet lassítani már nagyon közel van ahhoz – hogy megállítani. Ami lassan megy, azt ugye már könnyebb megállítani, mint egy száguldót. S ha egyszer már megállt a romlás, akkor onnan már nagyon közel van egy kis javulás is. Lépésről lépésre – a legelső lépés, hogy higgy benne – s aztán csináld is kitartóan szívvel, lélekkel.

  48. válasz kovi 2020-02-18 – 5:24 DU.

    Nos lehet ebben is tévedsz szerintem. Talán senki se fekszik (a jobb kifejezés az, hogy vízszintesben vagyok) annyit az utóbbi években, mint én – mégis nagyon sokat fejlődtem. Még nőttem is, keményebbek lettek a csontjaim, több izom lett rajtam, erősebb, rugalmasabb, gyorsabb lettem. Persze én nem fekszek, mint egy darab fa – a testemben nagyon zajlik az élet – arról nagyon gondoskodom. A természet mutatja, hogy talán így fog ez menni – eddig úgy néz ki, hogy érdemes ellesni, hogy hogyan csinálják az állatok, növények.

  49. “Vettem egy légtisztítót…”

     
    Annyira jó, hogy János mindig kísérletezik és egy tudós precizitásával beszámol nekünk az eredményeiről. 🙂

    Nem tudom, a COPD csportban is megírtad-e ezt, de érdemes lenne, sokan olvassák.

  50. válasz Nemes Mihály 2020-02-18 – 11:09 DU.

    Jól írod Misi – a jól összerakott mozgás csak segít (az élet maga a mozgás). Drukkolok, hogy még jobban össze tudd rakni a mozgásodat, légzésedet, táplálkozásodat, alvásodat, gondolkodásodat, pihenésedet – röviden az életedet.

  51. válasz Eva 2020-02-18 – 11:25 DU.

    “Ghepard ,koszonom ,hogy valaszoltal! Roppant sok jo infot kaptunk ismet Tolled….tenyleg amig eroteljesen dolgoztatom a Rekeszizmomat,az eletem elindult egy kedvezo iranyban…..”

    Minél többet csinálod, annál jobb lehet – s nemcsak a légzés, hanem az emésztés is, meg a felszívódás is, no és a húgyhólyag is, meg minden profitálhat ebből is. A rekeszizom gyors mozgatása pici gyors légzést is eredményez. Mikor megfeszül, akkor egyidőben a tüdőnek utat enged, a másik oldalon meg összenyomja a beleket, hólyagot stb. Mikor elernyed, akkor felnyomja a tüdőt (megy ki levegő), de közben meg felhúzza (vákuum, vagy alulnyomás hatás) a beleket, hólyagot stb. Így tehát gyakorlatilag az összes belső szerv munkáját segíti – s ha közben meg is tudjuk feszíteni itt ott az összes izmunkat, na az megint egy egész más szint lesz.

    “mindha nem fulladnek annyira. Mindig olyan jokat irsz (hogy ott ol meg a csoda,honnan jon elo ,de bevalik minden tanacsod)”

    ez így van, nekem is nagyon jó érzéseim vannak a gyors mozgatás után. Ez kb egy fordított kemény futásnak megfelelő légzésmeló. Két perc mondjuk kb 1000 méter kemény futás. Ott az atléta a tüdejét is kiköpi, hogy tartani tudja a tüdeje a lépést az igényekkel. Rendkívül gyorsan lélegzik, kb 2-3 másodpercenként, a szíve akár 200-at is verhet percenként. Mikor célba ér nem kap levegőt, beszélni se tud, alig van ereje stb. Na most az a gyors rekeszizom légzés is 2-3 ki/belégzés másodpercenként (gyorsabb is lehet simán), csakhogy a pulzus nem emelkedik – de így is sokkal több oxigént vesz fel a tüdő. S ha csináljuk olyan 2 percig, az kb egy 1000 méteres nagyon gyors futás légzéssebességét (nem az elhasznált levegő mennyiségét) utánozza. Mikor befejezzük, akkor nem fogunk fulladozni és levegő után kapkodni – hanem pont a fordítottja történik – a lassú normális légzésünk olyan hatásos lesz, hogy azt észrevesszük. Ez aztán löketet adhat az embernek, hogy csinálja minél többször – nekem pár dolog hatalmas löketet szok adni és akkor nem tudom abbahagyni.

    “peddig Te nem is vagy Copd beteg es megis tudod a csinjat”
    binjat! HM….”

    hát ugye, hogy ismerhetek mindent, ha nem is vagyok az? Bizonyhogy az vagyok én is bizonyos értelemben, meg minden idős ember az, mint írtam párszor. Minden ugyanúgy hat rám is, mint rátok, csak én nagyon tudok küzdeni ellene és ezt a képességemet igyekszem még javítani is.

    “kosz,hogy irtal es nagyon orvendek,hogy megismertelek…bizony! meg azt kell megtanuljam es alkalmazzam,hogyan lehet a vizelest kesleltetni….kerlek errol bovebben tajekoztass minket….elore is koszonom.”

    a húgyhólyag egy izom, mégpedig nagyon erős és szívós izom (a gyomor még szívósabb). Ha begörcsöl, akkor megkeményedik és összehúzódik és ilyenkor már akár 1 deci tartalomnál is úgy érezzük, mintha tele volna és szinte rögtön kell futni a WC-re. Vannak emberek, akiknek gyakran fél óránként is WC-re kell szaladgálniuk, vagy óránként. A férfiaknál még rosszabb a helyzet, mert a hólyag alatt még ott van a proszti is – ami meg akadályozhatja a folyadék távozását, ha görcsös, kemény lesz.

    Tehát a cél, hogy lazulni és tágulni tudjon a hólyag. Ehhez kell neki több vér, több energia, minél kevesebb stressz, idegesség, izgalom, bosszúság, letörtség, düh stb. A több vért az izmokkal oda tudjuk tessékelni, ahogy már írtam. Ez nagyon fontos ülésnél, mert akkor a fenekünkön ülünk és az a legnagyobb izmunk – ha nem feszítjük meg néha néha, akkor szinte teljesen vérmentes lesz és nem tudja táplálni energiával a körülötte lévő szerveket (ha jól csinálod, akkor 2-3 centivel fel is emelkedsz a széken). Nálam például a folyamatos ülés (melóban, vonaton) alatti vizelés javult a legnagyobb arányban. A 2-2.5 órai WC-re menés hirtelen 4-6 órára is kitolódott. A más tevékenységnél 3-5 óráról 5-7-re emelkedett. Alvásnál már elértem egyszer 8 óra 45 perces időt is. Ez már a fiatalkoromat emlékezteti. Tehát segít az a gyors rekeszizmos, segít az a feszüléses a kifújás után (vagy felétől), a hatás nagyobb lesz, ha a kezeidet a köldököd alá, kb a hólyag fölé teszed és remegés közben nyomod egyre nagyobb erővel befelé (ettől felgyorsul). Nem fognak bejjebb menni, mert az izmok még nagyobb ellenállást fognak kifejteni. Ilyenkor tehát maximumon peregnek, kemények – majd mindent elernyesztesz és kezded szívni be a levegőt. Ha ezt sokat fogod csinálni, akkor nagyon rugalmas lesz nemcsak a hólyag (fériaknál a proszti is), hanem gyakorlatilag minden szerv és izom a testben. Nos és ez a sok edzés, gyakorlás olyan lelkiállapotba fog hozni, hogy egyszerűen máshogy fogod látni a világot (és aztán emiatt se fog görcsölni a hólyag). Rájössz magad is, hogy mi a fontosabb számodra.

  52. Sziasztok!

    Nálunk nyílnak a hóvirágok, körömnyi rügyek vannak az orgonán, Ebentyű szerelmes, a rigók már hajnalban énekelnek. Szóval, közeleg a tavasz! Egyre jobb az idő, lehet sétálni, élvezni a napsütést.
    „Visszafordíthatatlanul, tehát, ha megpusztulunk sem tudjuk visszaszerezni azt, ami elveszett.” by kovi.
    Nos, nem tudom, kinek mi a véleménye, de elég sokszor hallani, miszerint „nem akarásnak, nyögés a vége”. Amikor valaki nehezen kap levegőt, akkor sok minden jut az eszébe, de a legritkább esetben gondol sétára, tornára, légzőgyakorlatokra, pedig érdemes. Nem csupán gondolni, de csinálni is, hiszen így javul az állóképességünk, az erőnlétünk.
    Az utóbbi időben rákaptam, hogy zenére tornázok. Ne gondoljatok bonyolult gyakorlatokra. A ritmus adja az ütemet, így lendületesen lehet mozogni.

    Gephardnak üzenem, hogy az optimista és a pesszimista között kb. akkora a különbség, mint a félig tele és a félig üres pohár között. 

    Mostanában egyre jobb az idő, s most Ebentyű nagy örömére, „a mekkora utat tudok megtenni 6 perc alatt”, című játékot játsszuk. Azért örömére, mert így nem hagyok neki időt elolvasni a szomszéd ebek üzeneteit, értsd, nem tud lelkesen szaglászni, mert menni kell.
    Változó az eredmény. Vannak napok, amikor csak padtól padig, de vannak napok, amikor lendületesen haladunk.
    Mindenki vigyázzon magára! Jó levegőt, sok O2-t mindenkinek!

  53. Pár hete neki voltam keseredve, de tegnap nagy öröm ért. Kontrollra mentem az új gyógyszer (Trimbow) elkezdését követően 3 héttel. És képzeljétek 39-ről 45-re nőtt a FEV1. Ez talán már nem csupán statisztikai “eltérés”, hanem javulás… Valójában tényleg kevesebb a fulladás. Azt azért nem mondom, hogy maratoni futásra fogok jelentkezni, de örültem neki. A vérnyomásom is kezd beállni, úgyhogy hurrá!!! A légzésfunkciós fújás előtt megmérte a nővérke és 168/74 volt, majd a dokinál (fél óra múlva) 131/67. Ebből is látszik, hogy kicsit gyagya vagyok 🙂 és annyira tudok izgulni, hogy jelentősen képes vagyok felnyomni a vérnyomásomat.
    Egy érdekesség. Van a neten (youtube) elég sok légzésgyakorlat. Beleakadtam egybe, amit kipróbáltam. 6+4+8+2 , ami azt jelenti, hogy 6mp. be, 4mp. visszatart, 8mp. ki és 2 mp. visszatart. Fel van véve hanggal, tehát nem kell órát nézni, hanem csukott szemmel csak csinálni, ahogy mondja a hang (10 levegővétel). Nekem nagyon bejött. Kifejezetten jól érzem magam utána. (Ha valaki kéri idemásolom a linkjét).
    Más. Nem tudom, hogy közületek kínlódik-e valaki kéz és lábfej görccsel? Már mindent megpróbáltam (pl. magnézium), de sokszor kínoz. Nem olyan fájdalom, mint amikor a lábikrád görcsöl be, de nem kellemes… Orvosok csak a vállukat rángatják, nyilván nem vagyok “életveszélyben”. Egy ismerősöm javasolta a CBD olajat, ami erre is jó, és a vérnyomást is javítja. Sokáig olvasgattam utána magyar és angol oldalakon is, és most megkérdeztem a tüdődokit, hogy mit szólna hozzá, ha kipróbálnám. Nem zavarja-e a COPD-s gyógyszereket? Azt mondta, hogy nyugodtan próbáljam ki. Garantáltan legális (tiszta) forrásból megrendeltem, majd beszámolok, hogy mire jutok vele. No most ennyi, csak az örömömet akartam veletek megosztani, hogy ne mindig csak nyafogjak 🙂
    Jó levegőt Mindenkinek…

    1. Hello Agi! Most olvastalak el…Hadd legyek egy kicsit *Illuzio Rombolo*….Szoval fujtal 39-rol 45 re…nahat:))))) En is jartam igy …megkaptam a Fostert es reggel befujtam ,aztan irany a tudokontrolra….Ott esett le az allam,hogy be jot fujtam!!!! Aztan hazaerve elgondolkoztam nagyon a eseten(ugyanis tudva a horror,sunyi copd negativ szokasat….aztan rajottem nem magamnak koszonhetem,se a horror copdnek ,se Istennek…hanem a reggeli uj gyogyo fujasomnak)….ez van ezt kell tudni !!! Igy mukodik mindenkinel az uj *csodagyogyo* !!!!!!Kivanok minden jot,szia.

  54. válasz Eva 2020-02-18 – 11:25 DU.

    “….meg azt kell megtanuljam es alkalmazzam,hogyan lehet a vizelest kesleltetni….kerlek errol bovebben tajekoztass minket….elore is koszonom.”

    tegnap már írtam erre, most egy kicsit még megtoldom. A vese normálisan olyan 0.6-0.8 deci vizeletet választ ki 1 óra alatt. Ha vesszük a 3-4 deci átlag hólyagnagyságot (pattanásig persze jóval többet is kibír, de az nagyon fájdalmas), akkor ez olyan max 6-7 óra időt engedne meg 2 vizelés között. Akkor meg hogy lehet elérni akár 10 órás időt is 2 vizelés közben. Az ember meg tud szabadulni a salak meg méreganyagoktól a bőrön keresztül is (izzadás) és légzéssel is. S a bőrön, meg a légzéssel eltávolítható salak mennyiségét elég tetemesen fel is lehet turbózni – például azokkal a technikákkal is, amiket írtam. Ezt is lehet edzeni és közben vigyázzunk, hogy ne fázzunk meg, ne legyünk idegesek, depisek, dühösek, túl sokat izgatottak stb – s persze a testben legyen mindig elegendő folyadék. Minél nagyobb széndioxid szintet tudunk elérni a testben, annál nyugodtabb egy izom, belső szerv (s így annál rugalmasabb lesz) stb – s így nem lesz görcsös és nem fog megkeményedni akkor, mikor nem kell.

  55. válasz Zsuzsa 2020-02-19 – 10:01 DU.

    “Amikor valaki nehezen kap levegőt, akkor sok minden jut az eszébe, de a legritkább esetben gondol sétára, tornára, légzőgyakorlatokra, pedig érdemes. ”

    hát igen, így szokott ez lenni – könnyebb ilyenkor bevenni bogyót, vagy előhúzni a palackot.

    “Nem csupán gondolni, de csinálni is, hiszen így javul az állóképességünk, az erőnlétünk.”

    a többség úgy van ezzel, hogy még csak nem is gondol arra, hogy valamit tegyen – a kivitelezés meg még a fellegekben sincs. Vagy ha próbál is tenni valamit, azt meg nagyon nagyon kevés ideig teszi. Pedig lélegezni folyamatosan kell – cseppet se mindegy, hogy hogyan zajlik minden egyes ciklus. Hiába lesz 2-3 ciklus jó, ha 1000 aztán nem megfelelő.

    “Az utóbbi időben rákaptam, hogy zenére tornázok. Ne gondoljatok bonyolult gyakorlatokra. A ritmus adja az ütemet, így lendületesen lehet mozogni.”

    na ez nagyszerű, érezd a zene ütemét és arra lehet mozogni, még lélegezni is. Én a TV-ben rengeteg zenét hallgatok. Az ember mintha szinkronizálná magát egy ütemre – s ez nagyon jó, mert ez azokat a szerveket, testrészeket is erre az ütemre készteti, amiknek ez egyébként nem megy. Pontosan ezért sikerült nekem tavaly 3-4 hét alatt teljesen rendbe hozni (szinkronizálni) a jobb csuklóm alatt teljesen lebénult kezemet. A bal kéz tudott remegni, mozogni – összekapcsolva a két kezet – elég gyorsan megtanulta a béna jobb kéz a bal kéz ütemét. Ezt még az élettelen tárgyak is kivitelezik a természeti törvények miatt. Például egész meghökkentő lehet – van két lengőkaros falióra, amik kb egyforma pontosan mennek, pár centire vannak felakasztva egymás mellett a falon. De a két lengőkar nem egyforma ütemben leng. Ha egymás mellé tesszük őket a falra – kb fél óra alatt szinkronba állnak. Pedig nem is élnek.

    “Gephardnak üzenem, hogy az optimista és a pesszimista között kb. akkora a különbség, mint a félig tele és a félig üres pohár között. ”

    ezek szerint azt mondod, hogy semmi difi nincs? Pedig sok kisérlet igazolja, hogy nagyon nagy a difi – no meg a saját kisérleteim is ezt támasztják alá….

  56. Sziasztok, csak beszaladtam, de most tényleg, mert megyek tovább – itt is kisütött a nap. Olvastalak benneteket, de csak 1-2 dologra reagálok most.
    Zsuzsa, örülök, hogy látlak végre! A zenére torna szuper – én anno azt írtam, hogy táncolok – eben guba. 🙂
    Évim, a 6 perces séta, az állapotfelmérés egyik szakasza. Én a lakásban keringek, telóval mérem a távot-időt, a kórházban erre van egy 33 m folyosó. Az a lényege, hogy mennyit tudsz menni a 6 perc alatt.
    Nem Ventolinom van, nekem az semmit nem használt, hanme Berodual a rohamoldó, és fújok Symbicort-ot és Breatrist. És nem elég…délelőtt még úgy ahogy, de délután …!
    Ági, a görcs nálam is sokszor jelentkezik – a legjobbnak eddig azt ítéltem, hogy nem gyúrom, nem forgatom, semmit nem csinálok vele, bármilyen szar is, csak aláteszem a paplant (megtámasztom) és próbálom a lehető leglazábban tartani, elernyeszteni. Több esetben sikerült. Nyilván , a görcs helye, intenzitása is függvénye a sikernek.
    Most még mindig pipa vagyok, hogy épp kerüli egymást a tüdőgyógyászati és kardio megjelenésem, a tüdőgyógyász nem igazán gondolkodhat új gyógyszerben, amíg a kardiológia nem derít ki valamit…szóval, ez a rendszer…kardio után meg megint fél év, mire bejutok oda…néztem a Tri…s gyógyszeredet, hiába reménykedem benne, ha szapora és rendszertelen pulzus mellett nem ajánlatos. Nekem pedig amiatt kell a kardiora járni.Szóval, kissé el vagyok kámpicsorodva.
    Az ízületeim fájnak iszonyúan, majdnem bőgve megyek már a kaput is nyitni, ha kell.
    De, azért csoszogok…a 6 ezer megvan. Igaz, többszörös pelenka cserével.
    Megyek tovább, Marika, ugorj be- Zsolt, veled mizu?
    Ölelés 🙂

    1. Hello Mindenkinek Bohoka lany ,koszi szepen az infot…en 200 lepest mentem 6 perc alatt ,fogalmam sincs,hogy az jo vagy rossz….mar ott tartok ,hogy nem is erdekel 🙁 csak azt tudom,hogy nem akarom elhinni ezt a lehetetlen romlast se elfogadni,,,mindig aktiv-furge-sereny emberke voltam….ez az allapot nagyon furcsa nekem,valosaggal felduhit!!! Erdekes,mert itt nallunk barmikor kedve szottyan az embernek mehet a Tudore csak azelott telefonon beprogramaltatom magam es masnap mar megyek is(csak en egyszer megyek egy evben)…latom nallatok komplikaltabb ez a muvelet. Rita irod,hogy az izuleteid nagyon fajnak…hat valami csodakremet kellene hasznalni. Szerencsere nekem (meg nincs ilyen problemam ,a szivem is kitunoen mukodik es a vernyomasom csodas) csak a tudom kutyalkodik es dagadnak a labaim…no ott uljon mert roppant unom az orvoshoz jarast…. az is igaz,hogy cigizek a kave melle…kb.4-5drb. \nap….szerintem annyi szenny van a levegobe is…nemmessze itt van a Kombinat,na az ontja a fusto megallas nelkul evek ota+rengeteg az auto is es a repulok is serenyen huzzak a csikot maguk utan,nem tesz jot,de vannak dolgok amik nem fugnek tollunk!!!Lesetalok a hazban 2500 lepest aztan megunom es bicajozok is 20 percet es azt is megunom….amit szeretek az ules,olvasas,jatek,nettezes,telefonalas. Most marciusban kimegyek a hazbol (vegig lapitottam a telet,feltem kimenni mert a hideglevego nagyon rossz nekem. Inkabb kerulom a tavajtol)….aludni viszont nagyon jol tudok,kialszom a 10 orat is. Az etvagyam csodas meg a kodot is megennem,nem ertem viszont hogy miert kivanom allandoan az edeset…na ez kb. 2-3 honapja van igy …meg a kristalycukrot is kikanalazom…be furcsa…en aki sose szerettem az edeset,most gyurom,de 1 gram hizas se jon fel.a Lenkei multivitamint is gyurom! Igazad van Rita igy az utolso fazisban pipepurc a Ventolin….kerd a Fostert..na ez roppant bejott nekem…valosaggal ujjaszuletek tolle….. en a tavaly a Lotus maganklinin voltam 3-as grados,de ugy erzem ,hogy belepottyantam az utolso fazisba…ez a menet,miert lennek en kivetel…nagyon meguntam!!! Zsuzsa orvendek,hogy jelentkeztel es csodallak,hogy meg jarkalsz ki Ebikevel….hm. tiszta hihetetlen…kerlek irj Ebirol tobbet. Kivanok Neked minden jot . Marika nagyon buszke lett amiota oxigenje van,hutlenkedik!!!En mint irtam nem vagyok fenn a Facen,valamiert nem vonz es akkor nem eroltetem ! Ghepard koszonom nagyon szepen a sok jo es hasznos tanacsot,csodalnivalo *emberke * vagy…bizony. Pusz mindenkinek,vigyazzatok magatokra es kivanok sok-sok levegot !!!!

      1. Szia, nőknél a lépéshossz átlagosan 65-70 cm. Függ a magasságtól, életkortól is. 200 lépés kb. 140 méter. 6 perc alatt az annyira nem jó. Szerintem próbáld meg újra, lehet, hogy lesz az több is.

        1. Szep estet mindenkinek….KOVI…irj magadrol tobbet,legyszi!Igazad van ,nem tudom,hogy lassan setaltam,vagy elszamoltam magam? de igazad van!!!! tul keves a 200 lepes…hogy s mint muvelhetek ilyensmit?:)))))) Most ujra leleptem a 6 percet es 585 lepes volt….nagyon remelem,hogy jol szamoltam….Koszi,hogy figyelmeztettel….van itt kozelben 1 buszmegallo…es 500 lepes,pillanatok alatt ott vagyok….Azt sem tudom,hogy fiu vagy ,vagy lany? ez a nev sokat nem arul el….kivanok minden jot…. Puszika Mindenkinek!!!! Sziasztok.

  57. “Hello Agi! Most olvastalak el…Hadd legyek egy kicsit *Illuzio Rombolo*….Szoval fujtal 39-rol 45 re…nahat:))))) En is jartam igy …megkaptam a Fostert es reggel befujtam ,aztan irany a tudokontrolra….”

    Szia! Nincsenek illúzióim, nem tudod lerombolni 🙂 Tudom, hogy ez lehet átmeneti javulás, de ha ezt a gyógyszerrel mégis tartani lehetne, akkor már jó. Ezért drukkolok. Mert ez a szint még elviselhető. Nem fulladok meg, ha be kell ágyazni, vagy menni kell 200 métert (annál sokkal többet egyhuzamban sajnos így sem megy, de nem a levegő miatt, hanem a hátfájás miatt). Teljesen igazad van, hogy ez egy sunyi szemét betegség. És kiszámíthatatlan. Ami ma jó, az holnap nem biztos, hogy jó… De hát a remény hal meg utoljára!

    “néztem a Tri…s gyógyszeredet, hiába reménykedem benne, ha szapora és rendszertelen pulzus mellett nem ajánlatos. Nekem pedig amiatt kell a kardiora járni.Szóval, kissé el vagyok kámpicsorodva.”

    Rita! Én nem éreztem ilyen mellékhatást, illetve reggel kicsit felszalad a pulzusom (még be sem fújtam a gyógyit), de kb. fél óra után lenyugszik. Azt mondta a dokim, hogy ez a reggeli felkelés “sokkja”, ami megviseli a szervezetet. Lassan kell kicihelődni az ágyból. Ezt még nem tudom, hogy kell csinálni, mert ha felkelek, akkor nem szoktam totojázni az ágy szélén. Majdcsak kitalálom ezt is 🙂
    Az izületi problémádat tökéletesen átérzem. Nekem ugyanilyen kínlódás a hát és derékfájás. Most a tüdésznél együtt néztük a mellkasröntgenemen a csigolyáimat. Hát elég tragikus. Meszes kinövések (horgok) vannak rajtuk. A doki szerint ez fáj… De hát mit csináljak? Fűrészeljem le? Hogyan? Esküszöm, hogy nem is légzésem miatt nem tudok menni, hanem emiatt esik nehezemre. Állni és menni, ezeket nem kéne csinálni 🙂 De nem nyugszom bele, most tiszta erőből megkeresem, hogy ezen hogyan lehetne javítani. Legalább egy kicsit.
    A lábfej görcseimet már én sem próbálom kimasszírozni, hanem ugyanúgy, mint te, próbálok az ágyban olyan lábtartást felvenni, ami nem görcsölteti be. A kézfejem görcsölése zöldségpucolásnál, étel kevergetésekor, sőt evés közben is előfordul. A fene egye meg az öregséget… Mert ez legalább nem a COPD miatt van.
    Van még egy gondom. A cigi radikális csökkentése, elhagyása miatt rámjött vagy 6-8 kiló, amire nagyon nem volt szükségem. Pedig nem ettem többet, csak állítólag az anyagcsere is átalakul. No ez a plusz sem jó semmire. Sem a légzésre, sem a “vázszerkezetünkre”. Muszáj leadnom legalább ezeket a frissen felszedett kilókat. 3 hete nem eszem cukrot, fehérlisztes terméket (pedig imádom a friss kenyeret), krumplit, fehér rizst stb…. A GI index alapján próbálok az ételekből válogatni. Sajnos nem vagyok egy zöldség-imádó, de igyekszem. Például tegnap csinálni akartam egy jó kis padlizsánkrémet. Az egyik szemét padlizsán 20 perc múlva felrobbant a sütőben! Sütöttem már párszor padlizsánt, de ilyen még nem volt. Jobb ha nem írom le, hogy miket mondtam… Guggolva, hajolva sütőt sikálni nem egy leányálom.
    Halál a robbanó padlizsánokra!!!!
    Nektek pedig jó levegőt…

  58. “Muszáj leadnom legalább ezeket a frissen felszedett kilókat.”

     
    Az Úr meghallgatá fohászodat és külde néked fogyasztó testedzést:

    “Az egyik szemét padlizsán 20 perc múlva felrobbant a sütőben!”

     
    Erre te hálátlanságodban így fakadál ki:

    “Guggolva, hajolva sütőt sikálni nem egy leányálom.”

     
    Az csodálatos padlizsán nemcsak, hogy megakadályozá, hogy megzabálásával újabb kilók kepeszkedjenek rád fölfele, hanem egyenest megdolgoztata, hogy ezen kilogrammok éppenhogy lefelé osonkodjanak rólad, s te itt elégedetlenkedsz, s szidalmakat szórsz a magas egekbe?

    Nem jól van ez így, leányom, szállj magadba.

    A repülés is fogyaszt, már most szólok.

  59. Sziasztok Mindenki!
    Régen irtam,de minden nap benézek, elolvasom mit irtok,de olyan zürös hetem volt,hogy nem sok erőm volt sehova sem irni.Vérvétel, háziorvos és a tetejébe csütörtökön a tüdőgondozó – annyira féltem ettől a héttől,mintha előre éreztem volna a kudarcot.Annyira edzettem már magam az utóbbi hetekben,hogy a 20-i kontrollon jó legyek, hogy inkább rontottam,mint javultam volna. 25 %-ot tudtam fujkálni,pedig itthon a lufikat,ketyeréket fujkálom,
    légzőtorna,légzőgyakorlat,tekerés már elmentem 10 km-ig,mindent megtettem szinte,hogy jobb legyen és inkább 2 %-ot rontottam,mint javitottam volna. Lehet, hogy túl hajtottam és amikor a szokásos csigalépcsős,meredek magasföldszint,emelet került megmászásra,ott már nem ment, azt hittem megfulladok.Voltam én már sokkal rosszabbul is,,nehezebben is mentem már fel máskor is,de ez most olyan rosszul esett, ráadásul du. volt rendelés,egész nap még enni is alig birtam,belül remegtem hogy mi lesz,ha nem birom megmászni – velem volt a frász is -és igy jártam. Van most már egy nagyon tündéri főorvosnőm, aki mindjárt mondta,hogy aki beteg és ide fel tud menni, nem fog fújni valami csodát, ne keseredjek el.Meghallgatott nem volt semmi zörej,minden rendben, oxigént használjam 4-5 órát naponta, – na én azt nem használtam 2 óránál többet – mert amikor fulladok jön a csüccs és felpumpálom az oxigénem.Azt hittem,hogy ha én többet vagyok az oxigénen,akkor lustulni fog a tüdőm, s azt mondja,hogy inkább pihen. Van a Trimbow nevü fujkálóm, s 2 x 2 befujás van naponta, de másfél – két óráig utána érzem belül a remegést a szivemben.Amikor az oxigént felrakom, akkor az oxigénem felfelé megy, a pulzusom lefelé, bonyolult egy müveleteket végeznek, de egy kis idő után rendeződik az is 64-körül van a pulzusom akkor.
    Na szóval Lányok ezért nem jelentkeztem én a mult héten mikor ti is irtatok, nem azért mert csuhaj,de jól érzem magam.Most a jövő héten telefonálok a szolnoki korházba, s Húsvét után szeretnék megint rehabra menni,mondta is a doktornő,hogy ott regisztrálva vagyok, hivjam fel a főorvosnőt,kérjek időpontot és menjek,mert javultam a záróm szerint is.Közérzetem jobb lett,erőnlétem is jobb valamivel, ma is kimentem a kertben már kapirásztam a tulipánok,nárciszok,játszintok közét nem mindet,de valamennyit,majd holnap folytatom,ha lesz erőm.Leültem és pihentem közben, hörgés nincs ha ennyit csinálok,meg kell tanulni fékezni. Vigyázzatok magatokra, most én is ma is csak 5 km-t tekertem 22 perc alatt,majd később emelgetem lassabban.Mindenkinek nehéz tudom, kiméljétek magatokat amennyire lehetőségetek van rá, a fürdés,hajmosás továbbra is küzdelem a javából, oda oxigént szerintem más sem visz,de majd most már ha 4 órát rajtam lesz az oxigén bizom benne,hogy erősebb leszek.Közben kötök,meg horgolok,meg morgok,hogy ilyen tehetetlen nyügláda lettem. Még szerencse,hogy a Papim,meg a lányok,unokák mindig biztatnak,nem hagynak lelombozódni teljesen.
    Most már igazán beszámoltam mindenről, s ne gondoljátok,hogy annyira szuper az én állapotom,hogy most már aztán vágtázok az utcán, a taxiig alig birok kimenni,velem van a frász is,de pont a lábamba,meg a fejembe,hogy még szédelegjek is.- ki látott már ilyen hülyeséget,nem elég hogy levegőm nincs még ezzel is küzdjek meg – szerintem mindannyian küzdünk ezzel is,ki szeret dokihoz menni. Még szerencse,hogy a vérképem tökéletes, egy kis vigasz süti lehet minden nap.
    Puszi lányok,irjatok!
    Fiúk olvaslak ám benneteket is,csak a női szakasznak irtam le ilyen részletesen,ők jobban átérzik ezeket a nyügöket,, ti olyan erősek vagytok.
    Kivánok jó levegőt,kellemes hétvégét, kevés frontot mindenkinek.
    Berninek ha névnapja volt a mult héten, akkor igy utólag is boldog névnapot kivánok!

    1. Szia Te Elveszett Marika:) Szep napot mindenkinek!
      Azert leptem be,hogy elmondjam ujbol….A nyaron talalkoztam egy idegen novel….amig vartuk a buszt,beszelgettunk romanul….Leesett az allam,amikor mondta,hogy copd-s beteg es az utolso fazisban van…..Olyan egeszsegesnek nezett ki mint a makk! Oxigenen van O azt mondja egesz nap tekereg,vasarol ,vagy epp otthon tevekenykedik.Az oxigent hasznalja minden este 6-7-tol egesz reggelig….nahat ezert leptem be,hogy ezt kozoljem veled,viszont errol a nyaron mar irtam….Nem ertek hozza ….de vajon neked nemkeves az a par ora? Szerintem erdeklodd meg ezt az orvostol….A masik tema….itt a foldszinten van a tudodoki es a szpirometria is….hogy a banatban gondoljak,ott ezek,hogy emeletre tegyek az ilyensmit…..szerintem reklamalni kellene,vagy kikuldeni rajuk az Ujsagot! Kesz emberkinzas…..Vigyazz magadra es orvendek,hogy elokerultel,mar nagyon hianyoltunk. Puszika legy jol es jo…..udv Mindenkinek!

  60. Sziasztok! Évikém nekem most azt mondta a főorvosnő,hogy 4-5 órát legyek oxigénen naponta, majd meglátom hogy ha annyit leszek könnyebb lesz-e,- most nekem a palackban nem sok van, a koncentrátort fogom ujból használni, remélem az is elég oxigént csinál még akkor is,ha lemerül a duracelem.- jaj,de kutyabetegség ,majd ha tényleg huzamos időn mulva az előirt használattal jobb lesz,majd megirom.
    Vigyázzatok magatokra, üdv és jó levegőt!

    1. Puszika mindenkinek:) Mi ez a nagycsend? A 2 fiu aktiv es nagyon ugyes…szellemes:) Marika ha 4-5 orat mondott a dr. akkor csinald ugy szepen…ez a no akivel megismerkedtem tiszta egeszsegesnek nezett ki,tenyleg leesett az allam amikor lezseren kijelentette,hogy IV. Copd-s .semmi jelet nem mutatta…en meg ott nyomorultul fulladoztam a padon a buszra varva…Tehat megallapitottam,hogy az *oxigen* csodara kepes….Nagyon fulladok es felejtek (lehet nem kap oxigent az agy….vagy venulok?:))) ki tudja…de nem jo ez a szitu….soha nem hittem volna ,hogy ez a vege fele ilyen nagy Horror – Szemet ez a betegseg!!!!:( Marika vigyazz magadra es ovendek ,hogy ide is eletjelt adtal (nemcsak a Facen) !!!! Ritaaaa jelentkezz…hogy s mint vagy es hogy vannak a cicak? Tudtad azt hogy ok emelik a vibraciot es a dorombolasuk gyogyit…igy vannak bekodolva.Alig varom,hogy muljon el marcius 8-ugyanis akkor varhato a felmelegedes…nagyon meguntam a hazba ulest+legyengultem mert nem nagyon mozogtam csak itt kovajogtam korbe-korbe 🙁 Mihaj Te hol leledzel? Remelem hazaertel ? Jol vagy?Te aztan nagyon titokzatos vagy semmi panasz,semmi info a hogyletedrol? Olyan kivancsi vagyok…de te csak titokzatoskodsz:( Ghepard 🙂 nagyon pozitiv vagy es aktiv! Neked sose megy fel a cukrod? Mit fogsz csinalni ha nyugdijas leszel? ….hat :hazimunka,gerely,termeszet,seta,internet, stb:))) Nagyon kivancsifancsi napom van ma,igy ebredtem :)))) Kovi jelentkezz legyszi es a tobbiek is serenykedjenek mert jon a tavasz:) Udv mindenkinek es pusz+legyetek jok es jol!!!!!

    2. Szia Marika és Éva! Most már ezen a fórumon is tudok nektek írni! A barátaim lettetek! Köszönöm szépen
      A lányomról: Talán azért sem reménytelen a helyzete, mert azt mondja, hogy ő pszichiáter rezidens akarna lenni, mert ez érdekli. Szerintem neki való, mert van már elég tapasztalata az életről. van empátiája mert vannak gyerekei is, és nem hülye, mert el tudta végezni az egyetemet is! Ez lehet, hogy előre vinné, mert a saját és a családja helyzetét is elemezgethetné! A racionálás és az önbizalom megerősítése segítheti hozzá, hogy léphessen előre a saját és a családja érdekében! Nyilván segítünk neki, ameddig erre képesek vagyunk!
      Sok puszit küldök mindenkinek!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük